• Wyświetleń: 488
    • Dodano: 2020-12-18 / 12:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Dlaczego czas pracy kierowcy jest istotną kwestią?

    Kierowcy zawodowi wiedzą, jak istotną kwestią jest rzetelne rozliczanie czasu pracy. Od tego uzależnione jest przecież bezpieczeństwo nie tylko transportu czy przewozu, ale też wszystkich osób, które będą uczestniczyć w samym ruchu drogowym.

    Po pierwsze - bezpieczeństwo przede wszystkim


    Przestrzeganie czasu pracy kierowców ma kluczowe znaczenie. Normy, jakie ich obowiązują, zostały wprowadzone, aby nie dopuszczać do sytuacji nadmiernego zmęczenia, wynikającego z długiej jazdy za kierownicą, które ma miejsce zwłaszcza nocą. Ograniczenie zmęczenia kierowców ma niebagatelny wpływ na bezpieczne wykonanie swojej pracy - dostarczenie określonego ładunku czy przewiezienie osób. Chodzi zatem nie tylko o prawidłowe wykonanie pracy, ale o sytuację bardziej holistyczną - o bezpieczeństwo osób, które będą uczestniczyć w ruchu drogowym. Jak wygląda kontrola w tym aspekcie? To pracodawca zobowiązany jest do kontroli przestrzegania czasu pracy kierowców. Ma on także obowiązek prowadzenia ewidencji w tym zakresie. Czas pracy kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy jest kontrolowany przez Państwową Inspekcję Pracy. W przypadku kierowców samozatrudnionych podlegają oni kontroli z ramienia Inspekcji Transportu Drogowego. Czas pracy kierowców określa Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców.


    Czas pracy kierowców - nie tylko za kierownicą


    Ustawa o czasie pracy kierowców określa przede wszystkim, co należy rozumieć przez określenie czasu pracy. Będzie się do niego zaliczać nie tylko samo prowadzenie pojazdu, ale również załadowywanie i rozładowywanie ładunku, prowadzenie nad nim nadzoru, wszelkie zadania spedycyjne czy w przypadku przewozu osób - nadzór i pomoc dla osób wsiadających i wysiadających. Dodatkowo dochodzą tu czynności administracyjne. Utrzymanie pojazdu w czystości, czy też czas, jaki kierowca spędza w gotowości do pracy - na przykład podczas oczekiwania na załadunek lub rozładunek. W czas pracy kierowcy wlicza się szereg różnorodnych zajęć, które również obciążają go fizycznie. Mając na uwadze, że odpowiada on przede wszystkim za bezpieczeństwo innych, a także za nierzadko kosztowne towary, jego rzetelne gospodarowanie czasem pracy i odpoczynku, ma kluczowe znaczenie.


    Czas pracy kierowcy


    Jak wygląda czas pracy w praktyce? Według Ustawy nie może on przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 w tygodniu (licząc pięć dni pracy). Okres rozliczeniowy nie może tu przekroczyć czterech miesięcy. Odstępstwa od tych reguł możliwe są w przypadku pracy w systemie równoważnym (wydłużony czas pracy jednego dnia równoważy się ze skróceniem go innego lub dodatkowym dniem wolnym). Tu czas pracy może trwać do 12 godzin na dobę. Warto jednak wiedzieć, że przewozy drogowe i przewozy więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą lub pojazdami, których masa całkowita przekracza 3,5 tony, podlegają też Rozporządzeniu (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. Tutaj przyjmuje się, że dzienne prowadzenie pojazdu nie może przekroczyć 9 godzin. Co ważne, po czasie prowadzenia pojazdu, który trwa maksymalnie 4,5 godziny, kierowcy przysługuje przerwa przez co najmniej 45 minut - może być ona dłuższa, ale nie krótsza.


    Odstępstwem od tej zasady jest przerwa dzielona - tu pierwsza część przerwy wynosi co najmniej kwadrans, a druga co najmniej pół godziny. Musi się rozpocząć nie później niż po 4,5 godzinach jazdy. Kierowcy muszą też pamiętać o tygodniowym okresie odpoczynku - regularnym (nieprzerwane 45 godzin) bądź skróconym (nieprzerwane 24 godziny z rekompensatą jednorazowego odpoczynku przed końcem trzeciego tygodnia od skrócenia). Czas pracy kierowców jest tematem niezwykle szerokim - odpowiedzi na wiele praktycznych pytań można znaleźć na https://www.ocrk.pl/. Kierowcom korzystającym z dróg międzynarodowych, polecamy artykuł "Kto musi posiadać eurowinietę oraz jak ją nabyć?".



    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".