• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1651
  • Dodano: 2020-12-21 / 10:23
  • Komentarzy: 0

  To ostatni tak krótki dzień w roku, przed nami najdłuższa noc

  To ostatni tak krótki dzień w roku, przed nami najdłuższa noc

  (Fot. Archiwum)

  Dokładnie dziś, w poniedziałek 21 grudnia wypada początek zimy astronomicznej, a co za tym idzie - przed nami najkrótszy dzień w roku oraz najdłuższa noc. Od dziś słońce będzie chować się za horyzontem coraz później.


  Od poniedziałku 21 grudnia, podczas zimy astronomicznej dzień jest krótszy od nocy, ale na pocieszenie warto dodać, że z każdą kolejną dobą dnia będzie przybywać, a nocy ubywać. Na pierwsze dłuższe dni od nocy trzeba będzie poczekać aż do początku astronomicznej wiosny - czyli do 21 marca.

  Warto podkreślić, ze zima astronomiczna, w przeciwieństwie do kalendarzowej, nie jest datą stałą i może przypadać w różnych terminach (chociaż zawsze spodziewajmy się jej w grudniu). W tym roku zima astronomiczna rozpocznie się w poniedziałek 21 grudnia, czyli dzień wcześniej, niż przypada zima kalendarzowa, która zawita do nas we wtorek 22 grudnia tuż po najdłuższej w roku nocy.

  Słońce wzeszło dziś o godzinie 7:42, a zajdzie już o 15:25. Dzień ten będzie trwać 7 godzin i 43 minuty i będzie krótszy od najdłuższego o 9 godzin i 4 minuty. Wbrew wszechobecnym internetowym żartom, że rok 2020 jest tak pechowy, że po zabawie sylwestrowej obudzimy się...32 grudnia 2020 - do końca roku pozostaje 10 dni, a do końca astronomicznej zimy 88 dni.  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".