• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3008
  • Dodano: 2020-12-18 / 17:23
  • Komentarzy: 0

  Młoda kobieta ofiarą czadu w Kędzierzynie Koźlu

  (Fot. Archiwum)

  Niestety po przybyciu na miejsce służb ratunkowych na pomoc było już za późno. Młoda kobieta nie doczekała pomocy.  W okresie trwania sezonu grzewczego nasilają się przypadki zatrucia tlenkiem węgla. Przyczyny tragedii są zazwyczaj podobne: niewiedza, zaniedbanie, niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych czy wadliwa instalacja odprowadzania spalin.

  Do tego tragicznego zdarzenia doszło w piątek 18 grudnia około godziny 5.00. Strażacy zostali wezwani do nieprzytomnej młodej kobiety w jednym z mieszkań na terenie Kędzierzyna Koźla.

  - Przybyli na miejsce strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i sprawdzili mieszkanie miernikiem wielogazowym pod kątem obecności gazów niebezpiecznych. Pomiar na obecność tlenku węgla w mieszkaniu pokazał 180 ppm - informuje mł. asp. Łukasz Nowak, oficer prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

  Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

  W celu uniknięcia zaczadzenia należy przeprowadzać kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych, systematycznie je czyścić. Użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta. Stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu. W sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia.

  Nie wolno zaklejać i zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych, a w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

  Należy systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki
  wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki. Warto często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy
  gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".