• Autor: Dżacheć
    • Wyświetleń: 2374
    • Dodano: 2020-12-15 / 08:31
    • Komentarzy: 0

    Polski i opolski bon turystyczny w czasie obostrzeń

    (Fot. Archiwum)

    Rodzice z województwa opolskiego aktywowali dotychczas 25 tys. bonów turystycznych. Dzięki nim mogą bezgotówkowo opłacić wypoczynek dla 41,3 tys. dzieci. Jednak co wtedy, gdy wyjazd został opłacony bonem turystycznym latem, a hotele i pensjonaty są teraz zamknięte? Czy w takiej sytuacji wartość bonu przepada?

    Z Polskiego Bonu Turystycznego (PBT) można korzystać od 1 sierpnia tego roku. Obecnie, możliwość płatności Polskim Bonem Turystycznym ma w Polsce 4 mln 177 tys. rodziców i opiekunów, z czego około 90 tys. to mieszkańcy województwa opolskiego. Na razie, rodzice na Opolszczyźnie wykorzystali całkowicie 5013 bonów. W całej Polsce bonów wykorzystanych w stu procentach jest ponad 211 tys.

    - Jeżeli rodzice zarezerwowali i opłacili bonem turystycznym zimowy pobyt w hotelu lub pensjonacie, ale z powodu obostrzeń nie mogą teraz z niego skorzystać, to nie muszą się martwić o utratę wartości bonu. Podmiot turystyczny, który przyjął opłatę jest zobowiązany zwrócić płatność na rachunek bankowy Polskiej Organizacji Turystycznej. Wartość niewykorzystanego bonu ponownie zasili "konto" beneficjenta czyli konkretnego rodzica - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

    Do programu Polski Bon Turystyczny zgłosiło się w Polsce ponad 18,2 tys. przedsiębiorców świadczących usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne oraz organizacji pożytku publicznego. Jak wygląda realizacja bonów w województwie opolskim?

    - Za rekreację i wypoczynek w województwie opolskim rodzice zapłacili bonem turystycznym w 103 podmiotach turystycznych, a wartość świadczonych usług sięgnęła jednego miliona 908 tysięcy złotych. Z wszystkich województw, to na Opolszczyźnie beneficjenci Polskiego Bonu Turystycznego zostawili najmniej pieniędzy. Polscy rodzice najwięcej bonów aktywowali w województwach, które szczególnie obfitują w walory krajoznawcze i wczasowe czyli w pomorskim, małopolskim i zachodniopomorskim. W całym kraju wartość aktywowanych bonów w ramach programu wyniosła już ponad 236,5 milionów złotych - Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w regionie.

    Co jeśli jeżeli rodzice ze swoimi pociechami nie zdążyli skorzystać z bonu podczas tegorocznych wakacji bądź nie pozwalają na to obecne obostrzenia wynikające ze stanu epidemicznego? Można to będzie zrobić w kolejnych latach. Warto też pamiętać, że aktywowanie bonu turystycznego na Platformie Usług Elektronicznych ZUS nie oznacza, że uprawniona osoba wykorzystała go w całości lub częściowo. Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne do końca marca 2022 roku.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".