• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1163
  • Dodano: 2020-12-14 / 20:25
  • Komentarzy: 1

  Zarząd województwa przeznaczy 350 tysięcy złotych na aparat do terapii ECMO

  Zarząd województwa przeznaczy 350 tysięcy złotych na aparat do terapii ECMO

  (Fot. Archiwum)

  W poniedziałek 14 grudnia zarząd województwa opolskiego przychylnie odpowiedział na prośbę rektora Uniwersytetu Opolskiego i podjął decyzję o przekazaniu z budżetu województwa 350 tysięcy złotych dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.


  Wskazane wyżej pieniądze będą przeznaczone na dofinansowanie zakupu aparatu USG, niezbędnego do terapii ECMO - Cardiohelp .

  Regionalne Centrum ECMO działa w USK już od początku 2019 roku - ratuje się tam chorych znajdujących się w ciężkiej, ostrej niewydolności oddechowej lub niewydolności serca. Do tej pory leczono tą metodą około 30 pacjentów, a obecnie, w sytuacji pandemii, USK otrzymuje coraz większą liczbę zgłoszeń do leczenia tą właśnie metodą.

  Transportowanie chorych z możliwością równoczesnego prowadzenia ECMO jest często jedynym rozwiązaniem dla takich pacjentów. Elementem do tego niezbędnym, którego brakuje szpitalowi, by takie transporty realizować, jest wysokiej klasy, mobilny, kompaktowych rozmiarów aparat ultrasonograficzny, nieodzowny podczas podłączenia pacjenta do aparatu ECMO. Koszt zakupu takiego aparatu to około 350 tysięcy złotych. I taką kwotę szpital otrzyma z urzędy marszałkowskiego.

  - To ważna decyzja zarządu - mówi wicemarszałek województwa Roman Kolek. - To urządzenie pozwoli na to, by w najcięższych przypadkach pomóc pacjentowi jeszcze na miejscu, przed przetransportowaniem go do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. A w USK zorganizowany jest świetny zespół, który w najtrudniejszych przypadkach niewydolności oddechowej stosuje najlepszą, uznaną w świecie technologię ratowania życia ludzkiego - dodaje.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-12-15 08:07:06 [188.147.36.*] id:1605959  
  rage366: Napisał postów [104], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
  Bardzo ładny gest. Zlikwidować NFZ i odrazu będą pieniądze na leczenie i potrzebne aparatury.

  Nick:
  Treść: