• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3940
  • Dodano: 2020-12-09 / 18:46
  • Komentarzy: 2

  12 miliardów wsparcia rządowego - bez pomocy dla Opola

  12 miliardów wsparcia rządowego - bez pomocy dla Opola

  (Fot. Dżacheć)

  Jak się okazało, miasto Opole nie znalazło swojego miejsca wśród dziesiątek milionów złotych wsparcia z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

  Wczoraj o wsparciu finansowym dla samorządów, których budżety ucierpiały na skutek pandemii powiedział zarówno wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa, jak i wojewoda opolski Adrian Czubak. Radosne nowiny były pokłosiem konferencji premiera Mateusza Morawieckiego o wielkim rządowym wsparciu.

  Ponad 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostanie przeznaczone na m.in. projekty infrastrukturalne, edukacyjne, cyfryzację. Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Do województwa opolskiego trafi z budżetu państwa w sumie 229 330 mln zł.

  - Wiodące, obok Opola, ośrodki z Opolszczyzny czyli m.in. Kędzierzyn- Koźle, Brzeg, Kluczbork oraz Strzelce Opolskie nie dostaną ani grosza. Na liście docenionych samorządów znalazły się też m.in. Dobrzeń Wielki i Komprachcice oraz Prószków, zatem pewnie poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla zaciera ręce z radości - czytamy na prezydenckim portalu CzasnaOpole.pl.

  Prezydent Arkadiusz Wiśniewski wymienia m.in. budowę przedszkola na osiedlu Malinka, który bez wsparcia finansowego nie ma pewności realizacji. (W zeszłym roku radni zgodzili się na przekazanie 40 tysięcy złotych na stworzenie dokumentacji). -Na pewno zawiedzeni są też opolscy seniorzy, bo jeśli uwierzyć ministrowi Ociepie, to projekt Domu Kultury Seniora nie znalazł uznania rządu. Wsparcie otrzymają za to projekty takie jak: czyszczenie rowów w sąsiednich Komprachcicach. To już drugi raz w ostatnich tygodniach, gdy Opole dostaje czarną polewkę od rządu PiS. Poprzednio minister Piotr Gliński odmówił dofinansowania dla rozbudowy Młodzieżowego Domu Kultury na os. Armii Krajowej. Wśród rozczarowanych z Opola jest też Alma Mater Ministra Ociepy - Uniwersytet Opolski. Uczelnia chciała poprawić kształcenie informatyków i wybudować centrum nowych technologii na ul. Oleskiej, ale widocznie uczelnie wyższe i kształcenie nie są priorytetem dla rządu - czytamy dalej.

  W 2020 roku na inwestycje miasto Opole wydało około 300 mln złotych. W przyszłym roku budżetowym będzie to ok. 400 mln złotych. Większość pieniędzy na te inwestycje pochodzi z funduszy UE. Wśród wiodących projektów są m. in. centra przesiadkowe, rozbudowa obwodnicy i budowa hali gimnastycznej przy PSP 11. Kontynuowana będzie inwestycja w miejscu dawnego Cieplaka - budowa nowoczesnego centrum sportu.

  - Szkoda tylko, że rząd nie zauważa, że rozdaje pieniądze nie swoje, a Polaków, którzy płacą podatki. Tych najwięcej płynie w naszym województwie z Opola, Kędzierzyna-Koźla czy Brzegu - miast, które nie otrzymały rządowego wsparcia.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-12-10 08:05:17 [188.147.36.*] id:1605772  
  rage366: Napisał postów [113], status [wyjadacz] Reputacja
  Nie wiem skąd zdziwienie Pana Wiśniewskiego, pieniądze poszły tam gdzie były bardziej potrzebne, tak jest że bogatsi składają się dla tym biedniejszych. Dobrze że tak się stało nie można zapominać o tych który nie mają tak dużych funduszy własnych. Gdyby tak się stało to Opole było by jak Las Vegas a reszty nie było by stać nawet na zrobienie dróg.

  Nick:
  Treść:
  2020-12-09 21:27:38 [31.60.19.*] id:1605767  
  liberty: Napisał postów [3281], status [Szycha] Reputacja
  Jeśli tyle kasy idzie dla Opola z unii to czemu cap wiśnia podnosi nam opłaty za śmieci ?!

  Nick:
  Treść: