Zabytkowa kamienica przy ulicy Sempołowskiej 2, w której długie lata działała Wyższa Szkoła im. Bogdana Jańskiego odzyska dawny blask. Tym razem po wielu miesiącach rozmów, ekspertyz oraz prac projektowych w czwartek 19 listopada 2020 r. rozpoczęły się prace związane z zabezpieczeniem oraz adaptacją substancji zabytkowej Pałacyku.
Przypomnijmy, że przez długie lata nieruchomością zarządzała parafia ewangelicko-augsburska w Opolu, niektórzy z czytelników mogą pamiętać funkcjonującą w kamienicy kawiarnię "Secesyjna". Potem prawa do własności nabyła uczelnia, która w 2008 roku przejęła opiekę nad budynkiem. Szkoła funkcjonowała przez około 6 lat, kiedy rozpoczęto remont budynku, który...nigdy nie został ukończony. Z informacji zebranych przez naszą redakcję wynika, że przestoje podczas remontu związane były po części ze sporami zarządców sąsiadujących budynków, czyli m.in. Galerią Studzienną i Dworkiem Artystycznym. Ponieważ kamienica figuruje w rejestrze zabytków, nie brakowało wizyt wojewódzkiego konserwatora zabytków.
W kwietniu 2015 roku, remont w kamienicy przy Sempołowskiej zatrzymał się całkowicie, a wraz z tą sytuacją rozpoczęły się problemy finansowe opolskiej filii uczelni. Uczelnia stała się niewypłacalna wobec pracowników i studentów. Szkoła utraciła również dofinansowania na modernizację kamienicy z funduszy unijnych, na które umowę podpisała jeszcze w 2011 roku.
XIX wieczna konstrukcja autorstwa znanego wrocławskiego architekta Carla Johanna Leyser niebawem zyska nowe oblicze i funkcję. W secesyjnych wnętrzach Pałacyku projektowane są Butikowy Hotel czterogwiazdkowy z gabinetami SPA, Restauracja Secesyjna wraz salą bankietową i projektowaną oranżerią, sale konferencyjne.
- Obecnie w pierwszym etapie pod nadzorem Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przystępujemy do rozbiórki i odtworzenia zabytkowej substancji dachu oraz zabezpieczenia budynku przed dalszym erozją konstrukcji stropów i ścian. Realizację prac związanych z I etapem prac powierzyliśmy wykonawcy znanemu z adaptacji wielu zabytków Zakładowi Usług Budowlanych inż. Jana Dudzik - mówi Tomasz Kunstler, prezes spółki KBK Private Equity S.A., właściciel nieruchomości przy ul. Sempołowskiej.
W obecnym momencie w kamienicy pracuje ekipa rozbiórkowa, która zajmuje się dachem budynku. Inwestor wskazuje, że prace remontowe mają potrwać dwa lata, a szacunkowy koszt inwestycji to około 10 mln zł.
Bartek1939: Napisał postów [226], status [starszy wyjadacz]
...taaaa, nastepny Hotel PIAST... a pozniej ujj wiii co dalej. Jak mozna w takie miejscu taki hotel ?stawiac? W Opolu ? Tragedia.