• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3424
  • Dodano: 2020-11-29 / 11:28
  • Komentarzy: 4

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Biskup wydaje specjalny świąteczny dekret

 
 
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Biskup wydaje specjalny świąteczny dekret

(Fot. Archiwum)

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, biskup opolski Andrzej Czaja zadbał o wiernych organizując m.in. bezpieczny dostęp do spowiedzi czy regulując kwestie uczestnictwa w mszach.


W trosce o wiernych i ich bezpieczeństwo biskup opolski Andrzej Czaja ustosunkował się do panujących obostrzeń nowym dekretem. Jego obowiązywanie rozpoczyna się w sobotę 28 listopada i kończy po świętach Bożego Narodzenia. Na tę chwilę nie wiadomo jeszcze, czy powstanie dodatkowy dekret regulujący działanie kościoła w wigilię Bożego Narodzenia oraz w święta.

Zgodnie z panującymi obostrzeniami, w kościołach czy kaplicach w obrzędach kultu religijnego nie może uczestniczyć więcej niż 1 osoba na 15 m2, zachowując dystans między sobą nie mniejszy niż 1,5 m, chyba, że wspólnie zamieszkują. Informację o dopuszczalnej liczbie wiernych należy wywiesić na głównych drzwiach kościoła bądź w ich pobliżu.

Wierni zobowiązani są do zakrywania ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego częścią odzieży, maską, maseczką bądź przyłbicą. Dotyczy to również koncelebransów i usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są główni celebransi oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe.

Osoby starsze i schorowane powinny zostać w domu.

- Udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej osobom w podeszłym wieku i innym poważnie zagrożonym z uwagi na tzw. choroby towarzyszące czy stan błogosławiony, osobom z objawami infekcji, przebywającym w kwarantannie i samoizolacji, odczuwającym wzmożoną obawę przed zakażeniem oraz tym wszystkim, którzy nie z własnej winy nie mogą uczestniczyć w Eucharystii (np. ze względu na ustanowione ograniczenia nie dostaną się do kościoła) - pisze bp Andrzej Czaja.

Przyznaję wszystkim parafiom nieograniczone prawo do binacji, trynacji i kwadrynacji Mszy świętych. Na dodatkowe Msze święte nie wolno przyjmować intencji wcześniej niż 14 dni przed ich planowanym aplikowaniem. Kapłanom starszym, chorym oraz objętym kwarantanną pozwalam celebrować Mszę świętą w ich prywatnym mieszkaniu.

Spowiedź przez cały Adwent

Celem uniknięcia kumulacji penitentów przy konfesjonałach, spowiedź przedświąteczną należy rozłożyć na cały Adwent, podając do wiadomości wiernych, w jakich godzinach będzie się ona odbywać. Sprawowanie sakramentu pokuty nie może się odbywać w zamkniętych konfesjonałach. W przypadku, gdy w danym kościele nie ma konfesjonałów otwartych, należy przenieść spowiedź do bocznych kaplic czy innych tego typu miejsc w kościołach bądź w bliskiej od nich odległości, odpowiednio przestronnych i często wietrzonych. Krata, oddzielająca penitenta od spowiednika, ma być pokryta folią ochronną, właściwie dezynfekowaną i codziennie zmienianą. Zarówno penitent, jak i spowiednik mają mieć zasłonięte usta i nos. Zabrania się podawania wiernym do ucałowania stuły tam, gdzie jest taki zwyczaj.

Zachęcam do transmitowania Mszy świętych i nabożeństw dla wiernych, którzy nie mogą w nich fizycznie uczestniczyć. Równocześnie przypominam, że nie wolno udostępniać nagrań obrzędów kultu religijnego po ich zakończeniu.

W czasie rozdzielania wiernym Komunii świętej wszyscy komunikujący mają mieć bezwzględnie zasłonięte usta i nos. Przypominam, że wierni mają prawo przyjmować Komunię świętą zarówno do ust, jak i na rękę, w postawie klęczącej albo stojącej. Niezależnie jednak od tego, należy oddzielnie udzielać Komunii świętej do ust i na rękę (np. jeden szafarz udziela Komunii do ust, a drugi na rękę). Proboszczów zobowiązuję do ogłaszania przed udzielaniem Komunii świętej porządku jej rozdzielania, a także pilnowania, aby wszyscy, którzy mają rozdzielać Komunię świętą, dezynfekowali ręce przed udzielaniem jej wiernym.

Ewentualne rekolekcje, misje czy spotkania formacyjne, organizowane dla wiernych w parafiach, należy odbywać w obowiązującym reżimie sanitarnym.

reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-11-30 00:42:44 [89.67.13.*] id:1605328  
zaodrze244: Napisał postów [367], status [starszy wyjadacz] Reputacja
Zapiszcie się do protestantów. Tam nie ma żadnych diabelskich spowiedzi.

Nick:
Treść:
2020-11-29 19:00:20 [83.30.12.*] id:1605314  
dzony: Napisał postów [5627], status [VIP] Reputacja
czy tu, kogokolwiek interesują jakieś dekrety Czai !!!

Nick:
Treść:
2020-11-29 12:17:00 [188.147.36.*] id:1605299  
neon: Napisał postów [2163], status [Szycha] Reputacja
Spowiedź przez telefon?

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2020-11-29 18:56:25 [83.30.12.*] id:1605313  
dzony: Napisał postów [5627], status [VIP] Reputacja
zdalnie online ;)))