• 0
0
  • Autor: Judyta
  • Wyświetleń: 1215
  • Dodano: 2020-11-25 / 12:11
  • Komentarzy: 0

Katarzynki. Co to za święto?

 
 
Katarzynki. Co to za święto?

(Fot. Archiwum)

Wszyscy z nas wiedzą czym są Andrzejki obchodzone w wigilę św. Andrzeja, ale mało kto pamięta o tym, że dwa dni wcześniej obchodzimy Katarzynki. Jest to raczej zapomniane święto wyparte przez wspomniane Andrzejki.

Katarzynki to polski zwyczaj, męski odpowiednik Andrzejek. Były obchodzone w nocy z 24 na 25 listopada, w wigilię imienin św. Katarzyny Aleksandryjskiej- patronki młodych mężczyzn. To tej nocy odbywały się wróżby panów dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki. Niegdyś znane w całym słowiańskim świecie- dziś niemal zapomniane, warte przypomnienia choćby ze względu na swoje długie tradycje. Dzisiaj jego echa słychać tylko w okolicach Białorusi i Ukrainy. Szkoda.

W tradycji kościoła katolickiego św. Katarzyna zajmuje jednak dość ważne miejsce. Święta Katarzyna Aleksandryjska żyła pod koniec III w n.e. za czasów panowania pogromcy chrześcijan, cesarza Dioklecjana. Została ścięta w wieku 18 lat za obronę chrześcijan. Z jej imieniem wiąże się wiele legend, czci się ją w prawie całej Europie. Zaliczono ją w poczet czternastu świętych wspomożycieli i jest patronką filozofów, kolejarzy i adwokatów.

Dzień poświęcony Świętej Katarzynie Aleksandryjskiej jest od lat tradycyjnym świętem kolejarzy w Polsce. Codziennie na polskie tory wyjeżdżają tysiące pociągów, które rozwożą nas po różnych zakątkach kraju, a ludzie pracujący na kolei dbają o nasz komfort i bezpieczeństwo. Kolej w naszym kraju pełni już nie tylko misję publiczną, ale staje się wysoce konkurencyjnym sektorem w ważnej dla gospodarki gałęzi transportu.
reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".