• Autor: Judyta
  • Wyświetleń: 2808
  • Dodano: 2020-11-21 / 08:17
  • Komentarzy: 6

  Przemoc domowa na Opolszczyźnie dotyka nie tylko kobiet

  Przemoc domowa na Opolszczyźnie dotyka nie tylko kobiet

  (Fot. Archiwum)

  Przemoc domowa to nie tylko przemoc fizyczna, ale także seksualna, ekonomiczna, czy też psychiczna, wyróżniamy także przemoc przez zaniedbanie. Stereotypowo, myślimy, że znęcanie się dotyka tylko kobiet. To nie prawda. Mierzą się z nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni, czy dzieci.

  Przemoc domowa najczęściej wynika z nadużywania alkoholu czy też narkotyków. Pod wpływem tego typu używek ludzie często przestają panować nad swoimi emocjami.
  Na eskalację przemocy mogą wpłynąć warunki domowe, środowisko życia, czy charakter i temperament człowieka.

  Przemoc fizyczna
  Są to działania oprawcy skierowane na ciało ofiary. Takie działania mają służyć fizycznemu zadani bólu ofierze. Mogą prowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu. Tego typu przemoc w rodzinie może trwać latami. Ofiary przemocy fizycznej często są bierne, boją się, że reakcja z ich strony może pogorszyć sytuację.

  Przemoc seksualna
  Czyli wymuszenie jakiejkolwiek czynności seksualnej, czasem połączone z przemocą fizyczną. Może ona powodować wiele poważnych następstw. Często prowadzą do awersji seksualnej, powiązania każdej myśli o aktywności seksualnej z przykrymi uczuciami, mogą prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych, czy do urazów fizycznych.

  Przemoc ekonomiczna
  O tej formie przemocy możemy mówić, gdy oprawca w jakiś sposób używa pieniędzy, by w jakiś sposób uzależnić od siebie drugą osobę. W takim przypadku oprawca używa pieniędzy do zaspokajania swojej potrzeby sprawowania kontroli i władzy. Nierzadko służy ona upokorzeniu i umniejszeniu znaczenia drugiej osoby.

  Przemoc psychiczna
  Polega ona na agresywnym zachowaniu budzącym poczucie zagrożenia u ofiary. Może mieć postać ograniczenia kontaktów ze światem zewnętrznym, wzywania, wyśmiewania opinii i poglądów ofiary, narzucania własnego zdania, czy nadmiernej kontroli.

  Zaniedbanie
  Jest to ukryta forma przemocy. Zaniedbanie rozumiemy poprzez niezaspokojenie podstawowych potrzeb drugiego człowieka. W tym przypadku chodzi głównie o dzieci. Małoletni często nie są w stanie sami zaspokoić swoich potrzeb i wymagają w tym pomocy osób dorosłych.

  Skutki przemocy
  Jednym z powszechnych skutków przemocy może być zachwianie decyzyjności. Ofiara sama nie wie, czy powinna sytuację domową zgłosić do odpowiednich służb, czy też nie. Jest targana zmiennymi emocjami. Taki stan rzeczy w pewnym sensie ma pomóc Jej w przystosowaniu się do sytuacji. Ofiary przemocy często szukają powodów zaistniałej sytuacji w sobie i obwiniają się za nią.
  W wyniku działań oprawcy ofiara może przejawiać szereg zaburzeń psychicznych, czy popaść w uzależnienia.

  Często wydaje nam się, że problem niebieskich kart i przemocy domowej jest bardzo odległy i nas nie dotyczy.
  -Z danych wynika, że do przełomu października i listopada tego roku w Opolu wydano 175 niebieskich kart. Dla porównania w analogicznym okresie roku 2019 było ich 220. Na początku epidemii średnia liczba zakładanych kart wzrosła, ale po czasie się unormowała, a teraz możemy mówić wręcz o spadku. Mogło to wynikać z pewnego rodzaju zamrożenia życia. Niestety mogę przypuszczać, że teraz sprawcy przemocy lepiej się ukrywają, lub też się przestraszyli, gdyż już za dwa tygodnie- 30 listopada w życie wchodzą nowe przepisy w stosunku do nich. Jestem w stosunku do nich optymistką, chodzi tutaj o to, że policja zyskała nowe uprawnienia. Będzie mogła nakazać natychmiastowe opuszczenie mieszkania przez sprawcę przemocy domowej. Dotychczas ofiara często była zmuszona przebywać ze swoim oprawcą pod jednym dachem, czy też uciekać i szukać schronienia. Mam tylko nadzieję, że policjanci będą z tego nowego prawa korzystali, bez obawy o skargę ze strony oskarżonego- mówi Barbara Leszczyńska, przewodnicząca zespołu interdyscyplinarnego w Opolu, który zajmuje się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.

  Każdy rodzaj przemocy w naszym kraju jest karalny, nie należy jej ukrywać. Jeśli jesteśmy świadkami jakichkolwiek budzących nasze wątpliwości zachowań, powinniśmy interweniować. Sprawę należy jak najszybciej zgłosić na policję, nigdy nie możemy nie reagować na krzywdę innych.  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-11-21 16:04:12 [185.117.85.*] id:1604923  
  jarekzopola: Napisał postów [915], status [stały bywalec] Reputacja
  pieknie moj dom, biore babe co mnie pozniej zdradza, robie za granica aby rodzina miala wszystko, przyjezdzam do domu a tu jakis koles w luzku lezy wiec go napie...m a tumnie strasza jakas karta ?? no jakies jaja ??? i co ja mam ze swojego domu wyjsc ?? czy ta ladacznica ze swoim gachem ??? :) to jest oczywiscie teoria ale wedlog pisu ??? jaki jest wariant spoleczny ???
  [-4]

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2020-11-21 16:55:35 [83.26.155.*] id:1604926  
  malutka30: Napisała postów [7], status [nowy] Reputacja
  Policja, sądy czy jakiekolwiek instytucje nic z tym nie robią i robić nie będą bo mają wysrane na obywateli i na to co się dzieje w ich domach.
  [-4]
  2020-11-22 05:53:31 [31.2.65.*] id:1604950  
  coolerr: Napisał postów [12845], status [VIP] Reputacja
  Stefcia..Weź zbastuj.
  2020-11-21 10:56:55 [5.173.145.*] id:1604911  
  Król Forum: Napisał postów [1315], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Jak mnie moja kobieta zdenerwuje to jej ręcznie tłumaczę że z źle robi. (Pierwszy wpis nie przeszedł przez automat)
  [-4]

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2020-11-22 01:17:01 [5.173.145.*] id:1604946  
  Król Forum: Napisał postów [1315], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Ssij pale za tego minusa.
  [-4]
  2020-11-22 05:52:14 [31.2.65.*] id:1604949  
  coolerr: Napisał postów [12845], status [VIP] Reputacja
  Stefania poczuła się urażona...A minusy wbrew regulaminowi.