• Autor: Judyta
  • Wyświetleń: 3218
  • Dodano: 2020-11-06 / 15:19
  • Komentarzy: 3

  Gdzie wprowadzono już lockdown?

  Gdzie wprowadzono już lockdown?

  (Fot. Archiwum)

  Sytuacja epidemiczna na całym świecie jest zmienna i bardzo niepewna. Rząd naszego kraju jest o krok od wprowadzenia całkowitego lockdownu. Są kraje, które tak jak Polska wstrzymują się z tą decyzją, są też i takie, które nie zwlekają i za wszelką cenę chcą bronić się przed wirusem.

  Całkowite zamknięcie gospodarki może spowodować niemały cios dla gospodarki kraju, przekonaliśmy się o tym w czasie wiosennego wybuchu epidemii. Co czeka nas tym razem? Podczas swojej ostatniej konferencji Premier zaznaczał, że nie wyklucza głębokiego lockdownu.

  Niektóre z rządów krajów europejskich nie wahają się jednak przed podjęciem tej decyzji. Chcąc zmniejszyć rekordowo wysokie liczby zakażeń kraje takie jak Francja, czy Wielka Brytania decydują się na ponowne wprowadzenie lockdownu. Inne kraje poprzestają na razie na powrót restrykcji i obostrzeń.

  Wiosną w Wielkiej Brytanii nie dostrzegano zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa. Lockdown wprowadzono tam później niż w innych państwach. Tym razem jednak premier Boris Johnson zmienił zdanie i od 5 listopada wprowadzono lockdown, który nie obejmuje jednak szkół i uniwersytetów. Obostrzenia mają potrwać do 2 grudnia.

  We Francji koronawirusa próbowano się pozbyć, wprowadzając godzinę policyjną. Założenie to nie powiodło się i władze postanowiły powrócić do lockdownu. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii i tutaj szkoły pozostaną otwarte, w sklepach dopuszcza się sprzedaż jedynie artykułów pierwszej potrzeby, a z domu można wyjść tylko w sytuacjach wyjątkowych (wyjście do pracy, szkoły, czy na zakupy). Na wypadek kontroli obywatel powinien mieć przy sobie specjalny certyfikat.

  W Belgii nakaz izolacji przywrócono na 6 tygodni. Tutaj szkoły pozostają zamknięte. Możliwa jest działalność tylko sklepów spożywczych i farmaceutycznych. Restrykcyjny zakaz przemieszczania się na razie nie obowiązuje.
  Przed lock downem bardzo chronią się Niemcy. Zamknięto tam, podobnie jak w Polsce, działalność gastronomiczną i hotele. Ferie szkolne zostają przedłużone do 15 listopada.

  Aby ograniczyć nocne wyjścia i imprezy w niektórych miejscach wprowadza się godzinę policyjną. Obowiązuje ona dla przykładu w Austrii. Przemieszczanie się tam nie jest możliwe w godzinach od 22.00 do 6.00.

  W niektórych krajach stosuje się podział na strefy zagrożenia. Tak jest na przykład w Grecji, gdzie strefą najwyższego zagrożenia są Ateny. Mimo wielu obostrzeń, które tam panują (np. zamknięcia lokali gastronomicznych, muzeów i kin) po ulicach, nie można przemieszczać się bez ograniczeń.

  Okres wiosenny dla Włoch wiązał się z bardzo złą sytuacją. Bilans zarażeń i zgonów był tam najwyższy w Europie. Teraz tamtejszy rząd ogranicza działanie tylko niektórych branż.

  Na terenie Holandii od połowy października pozamykane są bary i restauracje. W domach nie można przyjmować więcej niż trzech gości dziennie, a alkohol można kupić tylko do godziny 20.00.

  W Czechach lockdown obowiązuje od 22 października. Zamknięte są szkoły, restauracje i bary. Posiłki można zamówić tutaj wyłącznie na wynos. Zamknięta jest też większość punktów usługowych. W godzinach 5.00-21.00 obowiązuje godzina policyjna. Poza tymi godzinami wyjście z domu musi mieć poważne uzasadnienie. Dziś zapadła też decyzja o zamknięciu granic od poniedziałku. Od 9 listopada na teren Czech nie będą mogli wjechać obywatele krajów, które znalazły się na liście wysokiego ryzyka (na liście znajduje się Polska)- są tutaj oczywiście pewne wyjątki.

  reklama
  .

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-11-06 19:50:10 [5.173.60.*] id:1604138  
  tippmann: Napisał postów [6003], status [VIP] Reputacja
  lockdown czyli zamknąć mongoła w domu:)))

  Nick:
  Treść:
  2020-11-06 19:43:10 [185.117.85.*] id:1604137  
  jarekzopola: Napisał postów [878], status [rozpisany/na] Reputacja
  z szacunkiem do prostytutek one wiedza ile chca za numerek :) a politycy biora ile wlezie a jak juz nie maja to kredyty na obywateli biora bo im sie nalezy

  Nick:
  Treść:
  2020-11-06 16:32:43 [31.60.53.*] id:1604122  
  liberty: Napisał postów [2541], status [Szycha] Reputacja
  Sprzedajne prostytutki polityczne biora udzial w operacji niszczenia gospodarki Unijnej bo co do "wirusa" ma naprzyklad godzina policyjna lub zamykanie wszystkiego jak leci???

  Nick:
  Treść: