• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2034
  • Dodano: 2020-12-10 / 18:43
  • Komentarzy: 2

  W Europie jest tylko 13 takich robotów. Jeden z nich trafił do USK

  W Europie jest tylko 13 takich robotów. Jeden z nich trafił do USK

  (Fot. USK Opole)

  Skrócenie czasu operacji, a także pobytu pooperacyjnego w szpitalu, przyspieszona rekonwalescencja oraz zminimalizowanie ewentualnych powikłań pooperacyjnych, to tylko niektóre zalety zastosowania Excelsius GPS.


  Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu trafił robot neurochirurgiczny - Excelsius GPS. Jest jednym z trzech obecnie dostępnych w Polsce, a w Europie jest ich zaledwie trzynaście.

  System umożliwia nawigację chirurgiczną w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem obrazów radiologicznych pacjenta i prowadzi trajektorię specjalistycznych instrumentów chirurgicznych przy użyciu ramienia robotycznego wzdłuż ścieżki określonej przez chirurga. - Przed przystąpieniem do zabiegu chirurg może tworzyć i zapisywać trajektorie, uzyskiwać do nich dostęp i przeprowadzać ich symulację - podkreśla Kierownik Oddziału Neurochirurgii dr hab. n. med. Dariusz Łątka.

  Oznacza to, że instrumenty są tak prowadzone, by poruszały się po trajektorii określonej przez chirurga, a pozycje instrumentów chirurgicznych są śledzone w obszarze anatomicznym pacjenta oraz nieustannie aktualizowana jest ich pozycja.

  Dzięki oprogramowaniu systemu, które jest integralną częścią robota, można zobrazować jak rzeczywista pozycja i ścieżka podczas zabiegu odpowiada założonym planom przedoperacyjnym i może pomóc prowadzić chirurga wzdłuż zaplanowanej trajektorii.

  W zgodnej ocenie neurochirurgów z USK robotyzowana chirurgia kręgosłupa jest ogromną zaletą dla pacjentów, gdyż należy do technik małoinwazyjnych pozwalających na zmniejszenie utraty krwi, zwiększenie precyzji wykonywanego zabiegu operacyjnego i zdecydowane skrócenie czasu operacji. Dodatkową zaletą jest redukcja promieniowanie jonizującego na sali operacyjnej, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracy chirurgów.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-12-11 09:01:19 [91.212.223.*] id:1605816  
  The Naturator: Napisał postów [2051], status [Szycha] Reputacja
  Nowoczesne roboty a w sali stary, odrapany z farby grzejnik.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2020-12-11 20:23:14 [89.67.142.*] id:1605843  
  wojtasoks: Napisał postów [7055], status [VIP] Reputacja
  Nie widziałem wszystkich oddziałów. Ale część już prezentuje przyzwoity poziom.