• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 4747
  • Dodano: 2020-11-07 / 08:00
  • Komentarzy: 1

  Od dziś obowiązują nowe restrykcje. O czym musimy wiedzieć

  Od dziś obowiązują nowe restrykcje. O czym musimy wiedzieć

  (Fot. Dżacheć)

  Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w piątek 5 listopada - od dziś musimy przyzwyczaić się do zaostrzonych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.


  Od dziś, przez najbliższe trzy tygodnie w całej Polsce obowiązują nowe, surowe obostrzenia związane z dodatkowymi nakazami i zakazami w obliczu trwającej pandemii koronawirusa. Oprócz tych zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów, są również "apele", których bez wprowadzenia stanu wyjątkowego w kraju nie można egzekwować prawnie.

  Chodzi m.in. o apel pozostania w domach. Na ostatniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na dość dynamiczny i niebezpieczny przyrost zakażeń koronawirusem w kraju. Zaznaczył tutaj, że to już nie są liczby trzycyfrowe jak wiosną, ale dziesiątki tysięcy nowych zakażeń. W swoich argumentach wymieniał przykładowo ochronę służby zdrowia, która działa na skraju swojej wydolności, a także ochronę życia starszych osób - do których również apelował o pozostanie w domach przez najbliższe dwa tygodnie.

  Od soboty 7 listopada większość sklepów w galeriach zostanie zamknięta, a limit osób w placówkach handlowych ulegnie zmianie. Nowe limity to 1 osoba na 10 metrów kwadratowych w placówkach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych i 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych.

  Otwarte w galeriach mają pozostać placówki, w których przeważająca działalność polega na sprzedaży żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, gazet lub książek, artykułów dla zwierząt domowych, usług telekomunikacyjnych, części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli, paliw. Wyjątek dotyczy też placówek oferujących artykuły remontowo-budowalne i meble

  Ponownie zamknięte zostają kina, teatry, muzea i galerie sztuki. W dalszym ciągu zamknięte pozostają lokale gastronomiczne. Mogą one jedynie oferować sprzedaż posiłków z dostawą lub na wynos.

  Ograniczona została działalność hoteli. Od soboty z ich usług będą mogli skorzystać jedynie goście odbywający podróże służbowe.

  Wciąż zamknięte pozostają lokale gastronomiczne. Mogą one jedynie oferować sprzedaż posiłków z dostawą lub na wynos.

  W rozporządzeniu niespodziewanie znalazł się również zakaz godzący w aktywnych sportowców i organizatorów biegów czy rajdów rowerowych. "[...] zakaz organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na biegach lub jeździe na rowerze, z wyjątkiem organizowanych przez polski związek sportowy lub pozostających w bezpośrednim związku z prawami wyłącznymi polskiego
  związku sportowego."

  W dalszym ciągu musimy pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-11-07 08:33:12 [176.111.139.*] id:1604159  
  piotr81w: Napisał postów [63], status [rozkręcił się] Reputacja
  Ta cała walka z wirusem to jakaś amatorka na maxa. Rządzący nie ogarniają w ogóle, a te wprowadzane na pośpiechu restrykcje to jakaś paranoja, dawno przestało to wyglądać na zaplanowaną strategię. Kogo oni jeszcze ściemniają skoro widać, jak na dłoni, że nie wiedzą co robią. W takich czasach wszystkie urzędy i urzędnicy działający za publiczne pieniądze powinni być szczególnie nadzorowani, również beneficjenci różnorakich zasiłków powinni wykazać, że te pieniądze nie są przeznaczane na inne cele. I jeszcze będą robić sobie marsz na 11.11, masakra, państwo z kartonu.

  Nick:
  Treść: