• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 730
  • Dodano: 2020-10-29 / 06:47
  • Komentarzy: 3

Przy jesiennej pogodzie - wolniej znaczy bezpieczniej. Policja apeluje o rozsądek na drodze

 
 
Przy jesiennej pogodzie - wolniej znaczy bezpieczniej. Policja apeluje o rozsądek na drodze

(Fot. Archiwum)

Opady deszczu, szybko zapadający zmrok i poranne mgły, to nieodłączne elementy jesiennej aury. Zmienne warunki atmosferyczne w połączeniu z drogową brawurą mogą przyczynić się do tragicznych w skutkach wypadków. Dlatego policja apeluje do kierowców, pieszych i rowerzystów o odpowiedzialne zachowania na drodze.


Nadejście jesiennej aury sprawiło, że warunki na drodze mogą być bardziej nieprzewidywalne i niebezpieczne. Częste opady deszczu, ale też spadające liście powodują, że jezdnia bywa mokra i śliska, a droga hamowania zdecydowanie się wydłuża. Pamiętajmy, że te warunki niejednokrotnie są tak samo niebezpieczne jak śnieg i lód. Dlatego apelujemy do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Pamiętajmy, że przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, w połączeniu ze śliską nawierzchnią powoduje, że znacznie wydłuża się droga hamowania. W skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne.

Należy zachować szczególną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili na przejście w ostatniej chwili, bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Przypominamy: każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji - często ratującej zdrowie i życie.
reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-10-29 10:07:13 [185.127.20.*] id:1603631  
Pedro: Napisał postów [7290], status [VIP] Reputacja
Nooo kilka dni temu miałem nieciekawą sytuację z niezachowaniem bezpiecznego odstępu. Kierowca za mną siedział mi na zderzaku i doszło do sytuacji z mocnym hamowaniem... Już zacisnąłem ręce mocniej na kierownicy ale gość jakimś cudem odbił i nie wjechał mi w zad, tylko na czołówkę poszedł z tym z naprzeciwka. Dobrze że prędkość była znikoma bo to na wyjeździe z miasta ale jednak nieprzyjemna sytuacja i niepotrzebne stresy i straty przez tzw. olewacza :P

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
2020-10-31 08:36:41 [5.173.64.*] id:1603754  
Król Forum: Napisał postów [1080], status [stały bywalec] Reputacja
Będzie miał nauczkę na przyszłość. Ja na takich mam tylny spryskiwacz ustawiony i je. mu płynem bo świecącym umytym lakierze.
2020-10-31 10:36:16 [185.127.20.*] id:1603763  
Pedro: Napisał postów [7290], status [VIP] Reputacja
A o tym nie pomyślałem. Może lepiej zamiast płynu coś innego do zbiorniczka wlać :P