• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1640
  • Dodano: 2020-10-26 / 19:20
  • Komentarzy: 7

  Fundacja Niezłomnych tradycyjnie będzie kwestować na rzecz Żołnierzy Wyklętych

  Fundacja Niezłomnych tradycyjnie będzie kwestować na rzecz Żołnierzy Wyklętych

  (Fot. SSOO "Jedna Odra")

  W dniu Wszystkich Świętych w Opolu, po raz trzeci, zostanie przeprowadzona Ogólnopolska kwesta na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych, której koordynatorem jest Fundacja Niezłomni.


  Wolontariuszy prowadzących zbiórkę będzie można spotkać w dniu 1 listopada przy cmentarzu komunalnym w Opolu-Półwsi.

  - Środowisko fanów Odry Opole organizuje liczne wydarzenia upamiętniających ważne rocznice historyczne oraz przypominające historię zbrojnego podziemia z lat 1944-63. Jesteśmy m.in. organizatorem opolskiej edycji Biegu "Tropem Wilczym". Zbliżające się dni, kiedy wspominamy naszych zmarłych, są dla nas kolejną okazją by przypomnieć o tych, którzy na swój pochówek i godne upamiętnienie wciąż czekają - informuje Albert Ogiolda, członek Stowarzyszenia Sympatyków Odry Opole "Jedna Odra".

  Fundacja Niezłomni im. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w ramach swojej działalności prowadzi prace badawcze, kwerendę oraz działania poszukiwawcze żołnierzy powstania antykomunistycznego. Do jej sukcesów należy m.in. odkrycie mogiły partyzantów poległych w bitwie pod Gajrowskimi, którzy zostali pochowani z należnymi honorami.

  - Wierzymy, że kolejne lata działań Instytutu Pamięci Narodowej czy właśnie wspomnianej fundacji doprowadzą do odkrycie doczesnych szczątków wszystkich ofiar komunizmu, takich jak choćby rotmistrz Witold Pilecki. Pobudzeni tą nadzieją starać się będziemy wspomóc rzeczone poszukiwania, właśnie dzięki zbliżającej się kweście. Jest ona zarejestrowana pod numerem 2014/572/OR. Wszyscy wolontariusze będą wyposażeni w identyfikatory z imieniem i nazwiskiem - słyszymy.

  Dotychczasowe kwesty na ten cel przyniosły następujące efekty:

  -1 listopada 2018 r. (I kwesta w Opolu) zebraliśmy 1.891,40zł;

  -1 marca 2019 r. (II kwesta) zebraliśmy 407,61zł;

  -1 listopada 2019r. (III kwesta) zebraliśmy 3.776,09zł.

  Wierzymy, że zeszłoroczny wynik uda nam się poprawić.

  W dobie panującej pandemii, szczególny nacisk będzie kładziony na bezpieczeństwo kwestujących oraz darczyńców, starając się by prowadzenie kwesty nie zwiększało ryzyka epidemiologicznego.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".