• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1788
  • Dodano: 2020-10-24 / 14:28
  • Komentarzy: 2

  Ułatwienie dla osób na kwarantannie. ZUS pomoże w formalnościach

  Ułatwienie dla osób na kwarantannie. ZUS pomoże w formalnościach

  (Fot. Archiwum)

  Już wkrótce ZUS sam będzie pozyskiwał dane o osobach na kwarantannie lub izolacji domowej i będzie je udostępniał przedsiębiorcom. Te informacje są potrzebne do tego, żeby ZUS lub pracodawca wypłacili zasiłek chorobowy lub opiekuńczy.

  - Osoby skierowane przez Sanepid na kwarantannę lub poddani izolacji domowej mają prawo do wynagrodzenia za czas choroby od pracodawcy albo do zasiłku chorobowego. Wcześniej osoby takie musiały dostarczyć odpowiednie zaświadczenie pracodawcy lub do ZUS. Niebawem ZUS sam będzie pobierał dane z systemu, w którym zapisywane są informacje o osobach objętych kwarantanną czy izolacją. To ogromne ułatwienie dla ubiegających się na przykład o zasiłek chorobowy - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

  ZUS będzie udostępniał dane o kwarantannie i izolacji pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy oraz zasiłek opiekuńczy. Wiadomość o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS. Do świadczeń chorobowych mają prawo osoby objęci ubezpieczeniem chorobowym, zwykle zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie czy prowadzący działalność gospodarczą.

  Już teraz osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą dostarczać decyzji Sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej. Pracownicy powinni jednak pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać na przykład telefonicznie lub mailowo.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-10-24 18:12:24 [83.30.42.*] id:1603309  
  dzony: Napisał postów [5699], status [VIP] Reputacja
  temat pomocny ale ile trzeba mln urzędników by to wszystko działało !!!

  Nick:
  Treść:
  2020-10-24 15:06:41 [62.216.206.*] id:1603293  
  Jerry: Napisał postów [3674], status [VIP] Reputacja
  ZUS..."Zakład Utylizacji Społecznej".

  Nick:
  Treść: