• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2023
  • Dodano: 2020-10-23 / 09:50
  • Komentarzy: 1

  Wybierasz się w podróż? W wielu krajach wracają testy lub kwarantanna

  Wybierasz się w podróż? W wielu krajach wracają testy lub kwarantanna

  (Fot. Archiwum)

  W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.


  Światowa Organizacja Zdrowia uznała epidemię wywołaną wirusem SARS-CoV-2 za pandemię. - Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych - apeluje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  AUSTRIA

  Przyjazd do Austrii obywateli Polski podlega obostrzeniom w przypadku, gdy ma miejsce z państw znajdujących się w wykazie krajów o podwyższonym ryzyku związanym z sytuacją epidemiczną COVID-19. Osoby przyjeżdżające do Austrii z tych państw zobowiązane są do przedłożenia przy wjeździe zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego negatywny wynik badania molekularno-biologicznego na obecność wirusa SARS-CoV-2. Zaświadczenie nie może być starsze niż 72 godziny w chwili przekroczenia granicy, wzór zaświadczenia poniżej

  BELGIA

  Od 1 sierpnia każda osoba powracająca do Belgii z zagranicy lub pragnąca pozostać w Belgii dłużej niż 48 godzin jest zobowiązana wypełnić formularz identyfikacyjny (Passenger Locator Form).

  BIAŁORUŚ

  Informujemy, że od 22 października 2020 r. osoby (w tym obywatele RP) przyjeżdzające na Białoruś z Polski podlegają na terytorium Białorusi obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie.

  GRECJA

  Dla podróżujących liniami lotniczymi z Polski wjazd na terytorium Grecji dozwolony jest pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego na koronawirusa, wykonanego metodą PCR poprzez pobranie wymazu z ust lub nosa. Test powinien zostać przeprowadzony w ciągu ostatnich 72 godzin przed wjazdem do Grecji, w laboratorium rekomendowanym przez resort zdrowia kraju pochodzenia podróżującego lub kraju tranzytowego. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej. Obostrzenia dla podróżujących liniami lotniczymi z Polski obowiązują od 3.10.2020 r.

  Pozostaje utrzymany bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojego pobytu na stronie internetowej dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form). Obowiązek ten dotyczy także dzieci. Za niedopełnienie powyższego obowiązku władze greckie mają prawo ukarać grzywną w wysokości 500 euro.

  HOLANDIA

  Władze Królestwa Niderlandów zalecają unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Na granicach NL nie stosuje się ograniczeń wjazdu i stałej kontroli granicznej. 13-10-2020, wz. ze wrostem liczby zakażeń SARS-CoV-2, Polska została przez NL oznaczona kodem pomarańczowym (podróżuj wyłącznie, gdy jest to absolutnie niezbędne). Osobom wjeżdżającym z Polski władze holenderskie wysoce rekomendują się poddanie się 10-dniowej samoizolacji.

  MONAKO

  Podróżujący do Monako spoza obszaru Unii Europejskiej oraz z krajów Unii o liczbie zachorowań przekraczających 60 przypadków na 100 000 osób na tydzień (strefy czerwona i ciemnopomarańczowa na mapie: www.ecdc.europa.eu) są zobowiązane do zgłoszenia się po przyjeździe do centrum COVID19 (covid19@gouv.mc) i podania podstawowych danych (imię oraz nazwisko, obywatelstwo, adres w Monako, sytuacja zawodowa, skąd osoba podróżuje, data podróży i powrotu, numer telefonu i adres e-mail). Muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego 72 godziny przed podróżą, albo poddać się badaniu na miejscu. Do momentu uzyskania wyników obowiązuje samoizolacja.


  NIEMCY

  Od 17.10.2020 r. województwa kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie zostały uznane za obszary podwyższonego ryzyka. Od 24.10.2020 r. cała Polska jest uznana za obszar podwyższonego ryzyka. Dlatego przy podróży do Niemiec należy liczyć się z obowiązkiem wykonania testu na obecność koronawirusa oraz przebywania w kwarantannie.

  WIELKA BRYTANIA

  W dniu 1 października brytyjski rząd ogłosił, że ze względu na wzrastającą liczbę zachorowań na koronawirusa, Polska zostaje usunięta z listy tzw. "korytarzy podróży" od soboty, 3 października od godz. 4:00 rano. Oznacza to, że wszyscy przyjeżdzający do Anglii i Szkocji z Polski od 3 października będą podlegać obowiązkowi poddania się 14-dniowej samoizolacji w zadeklarowanym przez siebie miejscu.

  Obowiązek kwarantanny obejmuje podróżnych przybywających wszystkimi środkami transportu: drogą lotniczą, drogą morską, pociągiem.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-10-23 11:51:27 [62.216.206.*] id:1603203  
  Jerry: Napisał postów [3660], status [VIP] Reputacja
  Teraz są wczasy tanie dlatego debile polecą a później "Rzond " wyśle samoloty po nich za kasę podatników.

  Nick:
  Treść: