• Wyświetleń: 346
  • Dodano: 2020-10-14 / 13:00
  • Komentarzy: 0
  • Artykuł sponsorowany

  Jak sprawdzić używane auto przed zakupem?

  Jak sprawdzić używane auto przed zakupem?
  Zakup samochodu z rynku wtórnego to często jedyne rozwiązanie, jeżeli dysponujesz ograniczonym budżetem. Na rynku aut używanych można trafić na zadbane modele, które będą służyć jeszcze przez wiele lat. Zakup pojazdu z drugiej ręki wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, gdyż nie każdy egzemplarz jest warty swojej ceny, a sprzedawca nie zawsze jest uczciwy. Jak więc sprawdzić auto używane, aby nie żałować jego zakupu?
  Samodzielne oględziny pojazdu  Obecnie większość ogłoszeń sprzedaży wystawianych jest w internecie na przeznaczonych do tego celu portalach, a nawet na platformach społecznościowych. Dzięki temu można zobaczyć przed zakupem zdjęcia pojazdu oraz zapoznać się z informacjami na jego temat. Trzeba jednak podchodzić do tego z pewną rezerwą, gdyż sprzedawcy chcą zaprezentować auto od jak najlepszej strony. Ogłoszenie nie musi więc zawierać informacji o usterkach czy przebytych stłuczkach. Najprostszym sposobem, aby zweryfikować stan faktyczny pojazdu jest umówienie się na jego oględziny.

  Podczas spotkania z handlarzem powinieneś dopytać o przeprowadzone remonty, wymiany części eksploatacyjnych oraz elementy, które wymagają naprawy. Sprawdź także wizualny stan auta nie tylko z zewnątrz, ale także pod maską. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

  - Nadwozie - dokładnie przyjrzyj się karoserii czy nie ma na niej wgnieceń i wykwitów rdzy. Najwcześniej ogniska korozyjne pojawiają się w okolicy progów, nadkoli oraz przy drzwiach.
  - Opony - zobacz, czy bieżnik jest równomiernie zużyty, felgi niepowykrzywiane lub pęknięte.
  - Silnik - pod maską powinieneś przede wszystkim sprawdzić czy nie ma wycieków oleju, płynu chłodzącego oraz hamulcowego. Koniecznie zobacz również czy w okolicy wlewu oleju nie ma żółtej mazi, która może świadczyć o usterce uszczelki pod głowicą.
  - Elektronika - zweryfikuj czy cały system elektroniczny działa jak należy. W nowoczesnych autach często bywa tak, że usterka jednego elementu może zakłócać działanie całej instalacji.

  Nie należy oczekiwać, że używane auto będzie w stanie jak prosto z salonu. Drobne mankamenty, takie jak odpryski na lakierze czy konieczność wymiany części eksploatacyjnych są nie do uniknięcia. Jednak zakup samochodu w złym stanie wizualnym i technicznym może oznaczać, że koszty naprawy będą nieopłacalne lub znaczne wyższe niż cena rynkowa pojazdu.

  Podczas oględzin koniecznie dopytaj także o termin polisy oraz przeglądu technicznego. Przy okazji możesz sprawdzić, ile będzie Cię wynosić najlepsze ubezpieczenie OC samochodu. W tym celu możesz skorzystać z internetowej porównywarki, podając parametry techniczne auta, które planujesz kupić.

  Zweryfikuj historię pojazdu

  Ważnym krokiem, którego absolutnie nie można pomijać kupując auto z rynku wtórnego, jest sprawdzenie jego historii. Wystarczy tylko posiadać nr VIN, datę pierwszej rejestracji pojazdu w kraju oraz nr rejestracyjny na dedykowanej do tego stronie internetowej. W ten sposób uzyskasz takie dane jak:
  - pojemność i moc silnika,
  - przebieg,
  - terminy przeprowadzonych badań technicznych,
  - informacje o dotychczasowych właścicielach,
  - stan prawny auta.

  Wszystkie te dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, dlatego można oczekiwać, że są wiarygodne. Niestety, jeżeli auto zostało sprowadzone z zagranicy, informacje takie jak faktyczny przebieg mogły zostać sfałszowane. Nieuczciwi handlarze często przekręcają licznik, aby zawyżyć wartość auta zanim jego dane trafią do krajowej bazy CEP.

  Sprawdź stan techniczny na stacji kontroli pojazdów

  Przed zakupem warto także udać się na stację kontroli pojazdów lub do serwisu, gdzie specjaliści szczegółowo sprawdzą stan techniczny pojazdu. Mogą zweryfikować także usterki, których nie ma możliwości wykrycia podczas samodzielnych oględzin. Fachowcy mogą również ocenić, czy auto nie uczestniczyło w stłuczce lub jakie ewentualne koszty naprawy będziesz musiał ponieść, aby bezpiecznie poruszać się po drodze.

  Artykuł sponsorowany

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".