• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2947
  • Dodano: 2020-10-20 / 08:23
  • Komentarzy: 4

  Test na COVID-19 zrobi wojsko. Personel medyczny potrzebny w szpitalach polowych

  Test na COVID-19 zrobi wojsko. Personel medyczny potrzebny w szpitalach polowych

  (Fot. Archiwum)

  Przekształcimy część szpitali powiatowych, które będą pełnić tylko i wyłącznie funkcje covidowe, a pozostałe przyjmować pacjentów z innymi schorzeniami, zostanie zwiększona liczba łóżek do walki z koronawirusem oraz wprowadzone udogodnienia dla personelu medycznego.


  Minister na konferencji prasowej poinformował, że dokonano "przeglądu" szpitali powiatowych zarówno pod względem możliwości wykorzystania ich infrastruktury na cele walki z pandemią, jak i zoptymalizowania dostępu dla pacjentów, którzy mają przypadłości inne niż COVID-19. Podał, że mamy teraz do czynienia z profilowaniem szpitali regionalnych powiatowych na te, które mają leczyć pacjentów chorych na koronawirusa.

  - Jeżeli są w regionie blisko dwa szpitale powiatowe, to jeden z nich będzie przejmował ruch pacjentów niecovidowych z obu powiatów, natomiast drugi będzie zajmował się pacjentami chorymi na koronawirus z tych dwóch powiatów - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Szpitale powiatowe, które do tej pory funkcjonowały w swoich regionach jako szpitale bądź wielozakresowe, bądź specjalistyczne, które mogą udźwignąć ciężar walki z COVID-19 zostaną przekształcone w szpitale tzw. II poziomu covidowego, czyli szpitale, które przede wszystkim zajmują się leczeniem osób zakażonych koronawirusem - wyjaśnił Niedzielski.

  W wyniku takiego przekształcenia ma przybyć kolejne 10 tys. łóżek dla chorych z koronawirusem. Minister zdrowia podał, że w całym kraju funkcjonuje teraz 15 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19, a ok. 60 proc. z nich zajętych. Równocześnie dodał, że wzmacniana jest funkcja koordynatorów wojewódzkich, którzy mają pomagać w kierowaniu pacjentów.

  - Chcemy zaproponować takie rozwiązanie, które polega na przekształceniu oddziałów internistycznych w tych szpitalach, bądź to w całości ,bądź w znaczącym procencie, na potrzeby covidowe" - wyjaśnił minister.

  Zaznaczył, że w wyniku tej operacji przybędzie ok. 3 tys. łóżek do dyspozycji wraz z personelem. - To jest rozwiązanie kompleksowe, bo jak dodamy sobie te dwie pozycje, to będziemy mieli do czynienia z podwojeniem dostępnej bazy łóżek - podkreślił minister zdrowia

  Minister zdrowia poinformował także o tym, że resort doszedł do porozumienia z organizacjami reprezentującymi podmioty, które posiadają prywatne szpitale. - Również prywatne lecznictwo włączy się w walkę z COVID-19 - zaznaczył minister Niedzielski.

  Do środy ma zostać opracowana lista prywatnych szpitali, które utworzą łóżka dla pacjentów z COVID-19.

  Minister zapowiedział, że dzienny przyrost nowych zakażeń, jeszcze w tym tygodniu lub na początku przyszłego tygodnia, może wynieść od 15 do 20 tys. Mateusz Morawiecki wydał polecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych. Takie obiekty mają powstać w każdym mieście wojewódzkim. W pierwszej kolejności na Mazowszu, Małopolsce i Wielkopolsce. W ten projekt będą zaangażowane wszystkie ministerstwa.

  By poprawić sytuację personelu szef resortu zdrowia zapowiedział działania w kilku kierunkach:

  Optymalizacja norm zatrudnienia personelu. Minister podał, że w tym celu dziś podpisze rozporządzenie, które do grudnia wyłączy wszystkie normy związane z zatrudnieniem personelu. Te normy będą poluzowane. Zostanie wprowadzona także możliwość, by to kierownicy jednostek decydowali o normach zatrudnienia.

  Rezydenci zostaną zwolnieni z konieczności odbycia egzaminu ustnego. Specjalizacje zakończą się egzaminem pisemnym.

  Do Sejmu zostanie złożony dziś projekt ustawy o "dobrym Samarytaninie", który ma zapewnić bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego. Zostanie wprowadzony dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia dla personelu medycznego z tytułu zwalczania COVID-19 dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Teraz na takie rekompensaty w wysokości 50 proc. są przeznaczane środki w wysokości ok. 50 mln zł miesięcznie.

  Wszyscy medycy, którzy zostaną skierowani na kwarantannę lub izolację, otrzymają 100 proc. wynagrodzenia. Minister zdrowia zapowiedział, że to rozwiązanie zostanie uregulowane na poziomie ustawowym. Takie rozwiązanie zostanie zastosowane także dla służb mundurowych.

  Minister zdrowia zapowiedział zagwarantowanie bezpieczeństwa karnego dla lekarzy. W ustawie, która zostanie przedłożona do Sejmu, znajdzie się przepis, który wyłączy odpowiedzialność karną dla lekarzy czy pielęgniarek za błędy popełnione podczas udzielania świadczeń w ramach walki z COVID-19, ale jeśli będzie to błąd nieumyślny lub nie będzie to oczywiste zaniedbanie.

  Zmiany w drive true

  Żołnierze Wojska Polskiego będą zastępować personel medyczny w punktach drive true. Dzięki temu personel medyczny, który obsługiwał do tej pory mobilne punkty pobrań, zostanie skierowany do szpitali. Minister dodał, że czas pracy tych punktów będzie równocześnie w miarę potrzeb wydłużany.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-10-20 19:45:48 [37.47.69.*] id:1603018  
  liberty: Napisał postów [3114], status [Szycha] Reputacja
  Co dalej? Wojsko w nocy bedzie walić karabinami w drzwi żeby wychodzić z domu tak jak to było w jednej ze scen na filmie "Pianista"? Nie widzicie ze to wszystko zmierza do Trzeciej Wojny Światowej? Przed druga tez walczyli z "pandemia" tyfusa...Metody i restrykcje te same bo ci sami "ludzie" Rotschildowie za tym stoją a politycy to tylko ich prostytutki które wypełniają rozkazy...

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2020-10-21 10:42:38 [217.173.195.*] id:1603048  
  wojtasoks: Napisał postów [6320], status [VIP] Reputacja
  Ile czasu dajesz na wybuchnięcie tej 3 wojny?
  2020-10-21 00:22:07 [217.173.202.*] id:1603039  
  Adne: Napisał postów [16], status [nowy] Reputacja
  Dlaczego siejecie propagandę??? Nie ma żadnego dodatku 100%. Będzie to obowiązywało jedynie dla personelu skierowanego, niczym niewolnicy, do innego miejsca pracy. Pracuję w szpitalu, ktory został przekształcony dla covidowców i zarabiam marne grosze. Praca wręcz katorżnicza, jest nas za mało, nikt się nie interesuje że pracownicy wychodzą z pracy z płaczem!!!!! I jeszcze zniesienie norm zatrudnienia. Czyli teraz wystarczy 1 lekarz i dwie pielegniarki na 50 pacjentów? Czy na 70? Oczywiście do decyzji dyrektora, który w tym czasie siedzi na swoim ciepłym stołku. Rzygać się chce. Wszyscy myślą zwolnieniu się. System wisi na włosku...:( Tylko pacjentów żal, a my nic nie możemy na to poradzić.

  Nick:
  Treść:
  2020-10-20 15:14:46 [83.22.238.*] id:1603006  
  ms40: Napisał postów [1203], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Zaraz wszyscy medycy przestaną się bać covida

  Nick:
  Treść: