• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1453
  • Dodano: 2020-10-14 / 18:25
  • Komentarzy: 0

  Oszuści i ich metody - mogą wykorzystać także stan epidemii

  Oszuści i ich metody - mogą wykorzystać także stan epidemii

  (Fot. Archiwum)

  Niezależnie od okoliczności, czasu czy sytuacji - oszuści nieustannie mogą próbować swoich metod, by wyłudzić od nas pieniądze. Znane sposoby podszywania się pod policjanta, członka rodziny czy prokuratora dopasowują do konkretnego rozmówcy. Także aktualny stan epidemii i zagrożenie COVID-19 może posłużyć do próby popełnienia przestępstwa.

  Ostatnie dni nie były wolne od prób wyłudzenia pieniędzy od naszych seniorów. W całym województwie było ich co najmniej kilkadziesiąt. Niestety, w kilku przypadkach oszustom udało się zwieść czujność osób starszych. W powiecie nyskim 79-latka była przekonana, że pomaga swojemu synowi, który miał spowodować wypadek drogowy. Nieznanemu mężczyźnie przekazała 15 000 złotych oraz biżuterię. W ten sam sposób 81-latka z Brzegu straciła 6 000 złotych. Za każdym razem przestępcy tworzyli ogromną presję czasu. Straszyli konsekwencjami nie udzielenia pomocy i nie przekazania pieniędzy.

  Stres towarzyszący takiej rozmowie jest bardzo silny, a ofiarą przestępstwa padają także seniorzy, którzy wiedzieli wcześniej o tego typu oszustwach. Dlatego tak ważne jest, byśmy upewnili kilkukrotnie swoich bliskich, że w rzeczywistości takie sytuacje jak pomoc w realizacji policyjnej akcji lub wpłacenie za nas kaucji jakiemuś kurierowi są niemożliwe. Zapewnijmy także, że zawsze mogą do nas zadzwonić z prośbą o radę czy pomoc.

  Okoliczności związane z pandemią COVID-19 również mogą być wykorzystane do próby oszustwa. Fałszywe lekarstwa czy szczepienia, podszywanie się pod pracownika sanepidu, niespodziewana dezynfekcja klatki schodowej czy mieszkania - to tylko niektóre z sytuacji, znane z okresu pierwszej fali epidemii. Każda z nich może być próbą oszustwa lub kradzieży.

  Osoby fałszywie podające się za przedstawicieli służb sanitarnych czy mundurowych, działają w ten sam sposób, jak nieuczciwi domokrążcy oferujący różne towary i usługi. Przypominamy, że osoby objęte kwarantanną sprawdzają tylko umundurowani policjanci. Zawsze też możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 i zweryfikować, czy rzeczywiście mamy do czynienia z prawdziwym urzędnikiem lub funkcjonariuszem.

  Policjanci przestrzegają także przed różnego rodzaju fake newsami - czyli fałszywymi informacjami publikowanymi w Internecie. Często rozprzestrzeniane są za pośrednictwem portali społecznościowych. W takich sytuacjach polegajmy wyłącznie na oficjalnych komunikatach służb i instytucji.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".