• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 870
  • Dodano: 2020-10-06 / 13:37
  • Komentarzy: 0

  Dzięki nowej aplikacji znajdziemy informacje kulturalne o muzeach na Opolszczyźnie

  Dzięki nowej aplikacji znajdziemy informacje kulturalne o muzeach na Opolszczyźnie

  (Fot. Dżacheć)

  Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu stworzyło bezpłatną, mobilną aplikację "O!polskie muzea". W jednym miejscu można znaleźć ponad tysiąc zdigitalizowanych obiektów popularyzujących dziedzictwo kulturalne Opolszczyzny.


  Przedsięwzięcie otrzymało finansowanie w trybie 2-letnim. Wysokość dofinansowania wyniosła 93 240 zł, zaś łączny koszt projektu wyniósł 126 000 zł. Partnerami projektu byli: Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich odział opolski.

  - Dziś nadszedł finał projektu nad którym pracowaliśmy prawie dwa lata. Jako muzeum przecieramy szlaki, ponieważ po raz pierwszy stanęliśmy nad zadaniem cyfrowym. Pozyskaliśmy dofinansowanie z programu Kultura Cyfrowa i tak zaczęła się przygoda z budowaniem aplikacji mobilnej. Muzeum Polskiej Piosenki jest liderem tego zadania, ale ma również dwóch partnerów - mówi Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

  - Kilka lat temu uruchomiliśmy działania cyfrowe więc było nam łatwiej instytucjonalnie wspomóc aplikację która powstawała. Aplikacja gromadzi w jednym miejscu wszystko o muzeach. Te rzeczy ważne z perspektywy turystów ale i nas. Cieszę się, że od dzisiaj możemy informować wszystkich zainteresowanych konkretnie wskazując na aplikację, która jest do pobrania - mówi dr Wojciech Dominiak reprezentujący Muzeum w Prudniku oraz stowarzyszenie muzealników polskich.

  W aplikacji znajduje się 1001 zdigitalizowanych obiektów wraz z opisami każdego obiektu. Charakter zdigitalizowanych obiektów: historyczne, etnograficzne, regionalne, muzyczne, sakralne, archeologiczne, folklorystyczne, wojskowe, techniczne. Szeroki wachlarz tematyczny obiektów należących do zasobów muzeów województwa opolskiego jest wartością kulturową dla wszystkich obywateli Polski, stąd pomysł udostępnienia tych zasobów w formie aplikacji mobilnej.

  W przedsięwzięciu uczestniczą 22 muzea z terenu województwa opolskiego:

  Centralne Muzeum Jeńców Wojennych. Muzeum w Opolu. Muzeum w Łambinowicach.
  Muzeum Uniwersytetu Opolskiego
  Park Nauki i Rozrywki Krasiejów
  Muzeum Powiatowe w Nysie
  Muzeum Śląska Opolskiego
  Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku
  Muzeum Regionalne w Dobrodzieniu
  Zamek w Niemodlinie
  Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
  Muzeum w Praszce
  Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej
  Muzeum Regionalne w Głogówku
  Muzeum wiejskie "Farska Stodoła" w Biedrzychowicach
  Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu
  Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
  Oleskie Muzeum Regionalne w Oleśnie
  Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi
  Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu
  Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich
  Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej
  Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku
  Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

  Aplikacja jest bezpłatna dla użytkowników. Aplikacja może być instalowana na smartfonach, tabletach, urządzeniach mobilnych. Dostępna jest w sklepie Google Play oraz App Store. Aplikacja posiada formę przewodnika po muzeach Opolszczyzny. Zawiera informacje kontaktowe, odnośniki do stron internetowych i mediów społecznościowych danej instytucji, mapę określającą lokalizację instytucji oraz dni i godziny jej otwarcia.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".