• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1711
  • Dodano: 2020-10-06 / 14:35
  • Komentarzy: 0

  Mniejszość Niemiecka zadba o swój język dzięki nowemu projektowi

  Mniejszość Niemiecka zadba o swój język dzięki nowemu projektowi

  (Fot. Dżacheć)

  Nowy projekt Mniejszości Niemieckiej o nazwie LernRAUM.pl to platforma świadcząca różnego rodzaju warsztaty i spotkania w języku niemieckim.


  Projekt "LernRAUM.pl" i jego lokalizacje mają być miejscem, w którym zwłaszcza przedstawiciele mniejszości niemieckiej w przyjemnej atmosferze mogą doskonalić swoje umiejętności językowe. W Polsce, w miejscach gdzie zamieszkują przedstawiciele mniejszości niemieckiej, oferuje się kursy, seminaria, warsztaty w języku niemieckim, które prowadzą sprawdzeni i doświadczeni wykładowcy oraz nauczyciele i wolontariusze z Polski, a także z Niemiec czy innych krajów niemieckojęzycznych.

  - Kiedy powstała Mniejszość Niemiecka to musiała się odnaleźć. Staramy się o naukę języka niemieckiego od samego początku istnienia Mniejszości Niemieckiej. Wiemy, że w szkołach odbywa się ta nauka rzadko. Projekt LernRAUM odpowiada na zapotrzebowanie tego środowiska. Projekt ten łączy naukę języka z zyciem codziennym i mam nadzieję, że pomoże nam odbudowywać znajomość tego języka pośród członków Mniejszości Niemieckiej - mówi Bernard Gaida - Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

  - Cieszę się, że Niemieckie Towarzystwo Oświatowe może współfinansować ten projekt. Język niemiecki to nie tylko język, którym mówi się w Niemczech. To język kultury używany także w Austrii, Belgii czy Szwajcarii. Zapominamy, że w Polsce język niemiecki był zawsze obecny. Zła passa tego języka i złe skojarzenia są spowodowane doświadczeniami II Wojny Światowej - mówi Waldemar Gielzok - Prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego.

  Joanna Hassa - koordynatorka projektu mówi, że w ramach ogólnopolskiego projektu zbudowano już 22 lokalizacje w całej Polsce, gdzie odbywają się zajęcia językowe, szkolenia i warsztaty. W powiecie opolskim można odbywać kurs w 8 powiatach. 8 kolejnych lokalizacji jest w województwie śląskim, a pozostałe lokalizacje są rozłożone na kolejne części Polski.

  Projekt jest realizowany przez Niemieckie Towarzystwo Oświatowe i Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce dzięki wsparciu finansowemu Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na rzecz budownictwa i ojczyzny na podstawie uchwały niemieckiego Bundestagu.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".