• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 2387
  • Dodano: 2020-09-28 / 16:33
  • Komentarzy: 3

  Elektryczne hulajnogi, deskorolki oraz rowery - policjanci podpowiadają jak korzystać

  Elektryczne hulajnogi, deskorolki oraz rowery - policjanci podpowiadają jak korzystać

  (KPP Prudnik)

  W ostatnich latach bardzo popularne na naszych drogach zrobiły się elektryczne hulajnogi, deskorolki czy rowery tzw. hybrydowe. Te środki transportu często ułatwiają nam dotarcie do celu, ale czy wiemy jak zachować się na nich, by być bezpiecznym? Policjanci podpowiadają jakie przepisy regulują ruch tych pojazdów.

  W przypadku rowerów, które posiadają silniki elektryczne sprawa wygląda tak samo jak w przypadku zwykłego roweru napędzanego tylko siłą naszych mięśni. Sprawa elektrycznych deskorolek i hulajnóg (UTO - urządzenie transportu osobistego) nie jest już taka oczywista. Według obowiązujących przepisów prawa drogowego, pojazdy te są traktowane tak samo jak piesi. To znaczy, że przepisy, które dotyczą pieszych dotyczą również osób poruszających się UTO. Na tych pojazdach możemy poruszać się:

  - w lesie,
  - po chodniku,
  - w parkach
  - poboczem jezdni, gdy nie ma chodnika
  - w miejscach nie objętych zakazem.

  Miejsca te, są takie same jak w przypadku ruchu pieszych. W przypadku UTO możemy również przejeżdżać przez przejścia dla pieszych, a poza obszarem zabudowanym po zmierzchu musimy być wyposażeni w element odblaskowy, tak jak jest to w przypadku pieszego.

  Policjanci apelują, by mimo uprawnień, które dają nam przepisy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy po chodnikach czy miejscach, które wcześniej zostały wymienione. Ponieważ pojazdy te, rozwijają często duże prędkości i łatwo można doprowadzić do zderzenia z innym pieszym, który poruszać się będzie na tej samej drodzy. Wypadek taki dla obu pieszych może być bolesny, a nawet może zagrozić naszemu życiu. Przypominamy kierowcą aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych, widząc osobę poruszającą się UTO zwolnić oraz zachować szczególną ostrożność. Pieszy poruszający się na takim sprzęcie może nagle zjechać na przejście wprost pod koła naszego samochodu.

  Przypominamy o wzajemnym szacunku i szczególnej ostrożności. To pozwoli nam cieszyć się z podróży takim sprzętem, a zaraz sprawi, że pozostali uczestnicy ruchu drogowego będą bezpieczni.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-09-28 18:24:48 [5.173.34.*] id:1602222  
  tippmann: Napisał postów [6804], status [VIP] Reputacja
  zlikwidować ścieżki rowerowe przy pasach i problem zniknie

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2020-09-29 12:33:41 [217.173.195.*] id:1602243  
  wojtasoks: Napisał postów [6555], status [VIP] Reputacja
  Zlikwidować w ogóle ścieżki rowerowe, to przecież jakaś lewacka fanaberia :P
  2020-09-28 19:41:28 [80.49.38.*] id:1602231  
  chrząszcz: Napisał postów [5042], status [VIP] Reputacja
  "Według obowiązujących przepisów prawa drogowego, pojazdy te są traktowane tak samo jak piesi. To znaczy, że przepisy, które dotyczą pieszych dotyczą również osób poruszających się UTO" ... czyli na piwo i po piwie można jechać

  Nick:
  Treść: