• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2771
  • Dodano: 2020-08-29 / 20:05
  • Komentarzy: 0

  Zespół Szkół w Tułowicach otrzymał zgodę MON na utworzenie klasy wojskowej

  Zespół Szkół w Tułowicach otrzymał zgodę MON na utworzenie klasy wojskowej

  (Fot. arch. Powiat Opolski)

  Tylko dwie szkoły na Opolszczyźnie uzyskały zgodę Ministerstwa Obrony Narodowej na utworzenie klas przygotowania wojskowego. Jedną z nich jest Zespół Szkół w Tułowicach.


  O taką zgodę starało się ćwierć tysiąca szkół w Polsce. Uzyskała ją połowa z nich. Skąd takie zainteresowanie?

  - Takie klasy będą mogły liczyć na dotację z MON. Szkoła będzie mogła otrzymać w pierwszym roku funkcjonowania dotację w wysokości do 80 proc. kosztów na zakup specjalistycznego wyposażenia. Pieniądze będą mogły zostać przeznaczone na mundury, zakup broni, czy raczej atrap broni i innego potrzebnego sprzętu. MON może też współpracować przy realizacji programu - wymienia zalety nowej klasy starosta Henryk Lakwa.

  Skuteczne starania o utworzenie klasy prowadził Wydział Edukacji i Spraw Społecznych w naszym Starostwie. Ministerstwo zarezerwowało na pierwsze trzy lata działania programu 4,5 mln zł. Resort zakłada, że wesprze też budowę strzelnic dla broni pneumatycznej organizowanych przy szkołach.

  Program w klasie przygotowania wojskowego obejmie cztery podstawowe bloki tematyczne: szkolenie bojowe (w tym m.in. taktykę, szkolenie strzeleckie, rozpoznanie, obronę przed bronią masowego rażenia, łączność, terenoznawstwo, szkolenie medyczne, inżynieryjno-saperskie oraz sprawnościowe); szkolenie logistyczne (m.in. budowa i eksploatacja sprzętu, ochrona środowiska, profilaktyka pożarowa); poznanie przepisów prawa (w tym zagadnienia z ochrony informacji niejawnych) oraz podstawy wychowania wojskowego (musztra, regulaminy wojskowe, wiedza o Siłach Zbrojnych RP) - informuje MON.

  Zajęcia wojskowe prowadzone będą przez patronacką jednostkę wojskową wskazaną przez resort. W wypadku Tułowic będzie to: 10 Brygada Logistyczna w Opolu.

  Absolwenci klas po zakończeniu nauki i złożeniu przysięgi wojskowej zostaną przeniesieni do rezerwy, będą mogli też wstąpić do wojska lub aplikować na wyższą uczelnię wojskową, a w trakcie rekrutacji otrzymają dodatkowe punkty. ? Klasa przygotowania wojskowego pod patronatem MON powstała na bazie klasy wojskowej, która funkcjonowała do tej pory jako innowacja - dodaje starosta.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".