• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2932
  • Dodano: 2020-08-29 / 15:57
  • Komentarzy: 3

  Gminy mogą otrzymać nowoczesne recyklomaty. Trzeba tylko zgłosić się do konkursu

  Gminy mogą otrzymać nowoczesne recyklomaty. Trzeba tylko zgłosić się do konkursu
  16 września mija termin zgłoszeń do konkursu "Świat bez odpadów - recyklomat w Twojej gminie", w którym gminy do 50 tys. mieszkańców mogą wygrać nowoczesne automaty do zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych.


  Recyklomaty w atrakcyjny sposób motywują do segregowania odpadów i zachęcają do zmiany nawyków na proekologiczne. Mieszkańcy zyskują podwójnie - aktywnie włączają się w działania na rzecz Świata Bez Odpadów i otrzymują przy tym realne korzyści w postaci zniżek na ulubione produkty lub usługi w swojej gminie.

  Inicjatorem konkursu jest firma Coca-Cola Polska, partnerami Fundacja Nasza Ziemia oraz firma EcoTech System, a Ministerstwo Rozwoju objęło akcję honorowym patronatem.

  Polacy chcą segregować śmieci, jednak często są zdezorientowani - nie wiedzą, do jakiego kosza powinni wyrzucić dane opakowanie. Skutkiem tego jest wyrzucanie odpadów do pierwszego lepszego pojemnika. W badaniu firmy DS Smith Polska, aż 68% Polaków przyznało, że wyrzuciło do kosza na śmieci rzeczy, które ich zdaniem mogły zostać poddane recyklingowi. - Recyklomaty są bardzo atrakcyjnym i skutecznym narzędziem do zachęcania ludzi do recyklingu i przypominania, że warto segregować odpady i dbać o nasze środowisko - mówi Sławomir Brzózek, niezależny ekspert ekologiczny, koordynator grantu "Świat bez odpadów".

  - Konkurs "Świat bez odpadów - recyklomat w Twojej gminie" jest częścią naszej globalnej ambicji "Świat bez Odpadów". Zobowiązaliśmy się w niej, że do 2030 roku zbierzemy i przekażemy do recyklingu tyle opakowań, ile trafia od nas strony do rąk konsumentów. W 2019 roku zebraliśmy blisko 60% naszych opakowań i stale pracujemy nad tym, żeby każdego roku ta liczba była wyższa - mówi Izabela Morawska, manager ds. komunikacji w Coca-Cola Poland Services. - Recyklomaty w Warszawie okazały się ogromnym sukcesem. Entuzjazm mieszkańców Warszawy oraz duże zainteresowanie wśród innych samorządów spowodowały, że zdecydowaliśmy się na kontynuację projektu w innych gminach. To tylko jedno z wielu naszych działań w zakresie zbiórki odpadów i recyklingu oraz edukowania i angażowania społeczeństwa. Nie działamy sami - współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, partnerami biznesowymi, społecznościami lokalnymi i konsumentami. Wierzymy, że tylko razem możemy coś zmienić na lepsze - dodaje Izabela Morawska.

  Jak działają recyklomaty?

  Po wrzuceniu butelki PET system rejestruje transakcje i nagradza użytkownika, przypisując do jego konta odpowiednią liczbę ECO-punktów. Punkty zbierane są przez użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnej ECO-Portfel, którą można zainstalować na smartfonie. Zebrane punkty mogą być następnie wymienione na vouchery, zniżki, gratisy itp. w zależności od oferty danej gminy i zaangażowania w projekt lokalnych przedsiębiorców.

  Zasady konkursu
  Konkurs jest skierowany do gmin do 50 tysięcy mieszkańców, ale też aktywistów, społeczników, wszystkich ludzi, którym zależy na świecie bez odpadów oraz tych, którzy będą chcieli namówić swoje władze samorządowe, aby tego typu rozwiązania stały się powszechne w ich gminie.

  Zadanie konkursowe:

  Wypełnienie formularza zamieszczonego w serwisie https://swiatbezodpadow.pl/konkurs-recyklomaty, w którym należy podać informacje o dotychczasowych działaniach gminy na rzecz ochrony środowiska. Przedstawienie pomysłów na nagrody przyznawane za wrzucone odpady. Zapewnienie bieżącej obsługi recyklomatu. Wskazanie lokalizacji w ogólnie dostępnym miejscu dla wszystkich mieszkańców.

  Zgłoszenia do konkursu trwają do 16 września. Następnie zebrane wnioski oceni komisja konkursowa, która wyłoni zwycięskie gminy. Lista gmin, do których trafi recyklomat, zostanie opublikowana 25 września na stronie konkursowej.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-08-31 08:24:22 [165.225.73.*] id:1601333  
  dontomasso: Napisał postów [3500], status [VIP] Reputacja
  wystarczy wprowadzic kaucje na wszystkie butelki/puszki z napojami, jak to ma miejsce po zachodniej ztronie granicy i nigdzie nie uswiadczysz tych rzeczy w rowie czy lesie.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2020-08-31 13:08:09 [217.173.195.*] id:1601343  
  wojtasoks: Napisał postów [4923], status [VIP] Reputacja
  I koszt będzie zapewne mniejszy niż te wszystkie akcje.
  2020-08-30 11:02:54 [185.127.20.*] id:1601308  
  Jerry: Napisał postów [3647], status [VIP] Reputacja
  Boże, mamy 21 wiek a tu jakieś konkursy...

  Nick:
  Treść: