• 0
0
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 977
  • Dodano: 2020-08-04 / 14:22
  • Komentarzy: 0

Rusza przebudowa świetlic wiejskich i ośrodków kultury w ramach PROW

 
 
Rusza przebudowa świetlic wiejskich i ośrodków kultury w ramach PROW

(UMWO)

Ponad 18 milionów złotych zostanie wydanych na modernizację, przebudowę bądź doposażenie świetlic wiejskich czy domów kultury w gminach województwa opolskiego. Dofinansowanie na ten cel, przekazane przez marszałka województwa opolskiego, pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Właśnie podpisano umowy.

Dzięki unijnym pieniądzom w województwie opolskim przebudowane zostaną domy kultury i świetlice wiejskie. Już podpisano umowy z 24 beneficjentami - z 19 samorządami gmin oraz 5 instytucjami kultury. Dofinansowanie tych projektów z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wyniesie 8,5 miliona złotych. A na uwolnienie pieniędzy czeka jeszcze jeden projekt na ponad 2 mln zł.

Jak zaznacza marszałek województwa Andrzej Buła, te wiejskie instytucje kultury w przyszłości powinny poszerzyć swoją działalność, m.in. o całodzienne wsparcie dla seniorów.

- Zawsze podkreślam, że nasze społeczności wiejskie potrafią korzystać z funduszy europejskich. To doświadczenie związane z odnową wsi sprawiło, że wiedzą, jak inwestować w swoje otoczenie. Podpisane dziś umowy to bardzo konkretna radość dla wszystkich. Istotna ich część to inwestycje w budynki, ale mam nadzieję, że po remoncie będzie tam tętniło życie. Bardzo jest ważne stworzenie miejsc, w których chcą spędzać czas ludzie zarówno młodzi, najmłodsi, jak i nieco starsi - podkreśla.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świerczowie Tadeusz Bezwerchny cieszy się, że remontu doczeka się duża i mniejsza sala. - Będziemy, jak dotychczas, organizować spotkania. Większość środków unijnych pokazała, że nasze miejscowości i wioski są coraz ładniejsze. To jest nasza druga duża inwestycja. Wcześniej budynek przeszedł termomodernizację, a dodatkowo wyremontowaliśmy jedenaście świetlic i oddaliśmy je dla mieszkańców - mówi.

Jarosław Szóstka, zastępca burmistrza Prudnika podobnie jak poprzednik, cieszy się z unijnej dotacji. - Ośrodek w Szybowicach doczeka się remontu. To oznacza szerszy wachlarz naszej oferty. Dziś widzimy powolny rozpad życia społecznego, musimy stawać się bardziej atrakcyjni. Takie programy, jak ten związany z rozbudową, jest odpowiednim kierunkiem - dodaje Jarosław Szóstka.

Burmistrz Niemodlina Dorota Koncewicz nie ukrywa, że skorzystała z kolejnego programu z unijnego. - Nasza polska wieś bardzo się zmienia. Mieszkańcy Roszkowic bardzo oczekują tej inwestycji. Czekamy na zmianę budynku, ale co ważne, również zmieni się oferta. Chcemy stworzyć w tym miejscu ofertę biblioteczną, poszerzyć dostęp do wirtualnego świata - dodaje burmistrz.

A zastępca burmistrza Kluczborka Roman Kamiński podkreśla znaczącą zmianę, jaką będzie można zastać po remoncie. - Przeznaczamy pieniądze na remont świetlic wiejskich. W Kraskowie można spodziewać się znaczącej zmiany budynku. Będziemy nie tylko remontować, ale również wyposażać - dodaje.

reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".