• 0
0
  • Autor: grace.pr
  • Wyświetleń: 29768
  • Dodano: 2020-07-22 / 12:48
  • Komentarzy: 0

52 lata Okrąglaka. Jak się zmieniał?

 
 
Opolski Okrąglak, obecnie znany mieszkańcom pod nazwą Stegu Arena, skończył 52 lata.

Hala Widowiskowo- Sportowa, zwana też "Okrąglak" przez lata była nazywana tętniącym sercem wielu ważnych wydarzeń sportowych i nie tylko. Wielokrotnie grała tu reprezentacja Polski, w latach 80-tych były to głównie spotkania towarzyskie w piłce siatkowej czy futsalu, odbyło się też kilka Gali Boksu Zawodowego z udziałem m.in. Krzysztofa "Diablo" Włodarczyka. Oprócz wydarzeń sportowych w Hali przy ulicy Oleskiej organizowane były różnego rodzaju targi i wystawy o zasięgu międzynarodowym. Właśnie obchodzimy 52. rocznicę otwarcia Hali Widowiskowo-Sportowej Okrąglak.

Prace nad budową Hali rozpoczęły się w 1965 roku i od samego początku budziły spore emocje, gdyż na tamte lata miał to być najbardziej nowoczesny obiekt tego typu w Polsce. Pomysłodawcami i projektantami byli architekt Jerzy Gottfried i konstruktor Władysław Feiferek. Jak czytamy na stronie internetowej Hali, jest ona "perełką modernistycznej architektury", choć jej konstrukcja jest bardzo prosta. Specyficzna kopuła, której nie sposób nie zauważyć, wjeżdżając do miasta, została wykonana z prefabrykatów, które mogły być tworzone na miejscu. Dzięki temu w dużym stopniu obniżono koszty inwestycji. Zamysłem projektantów było zrezygnowanie ze zbędnych zdobień i marmurów, nadrzędnym celem było postawienie obiektu, który byłby piękny w swej prostocie i służył mieszkańcom przez lata. Tak też się stało. Uroczyste otwarcie Okrąglaka miało miejsce 20 lipca 1968 roku, a projekt hali otrzymał doroczną nagrodę ówczesnego ministra budownictwa. Jej pomysłodawcą był Józef Buziński, ówczesny wojewoda i kibic sportowy.

Hala kosztowała miasto 25 milionów złotych, co na tamte czasy nie było wcale zawrotną sumą. Od początku istnienia Opolski Okrąglak stał się miejscem, do którego tłumnie schodzili się mieszkańcy Opola, Hala bowiem mogła pomieścić wówczas do 4 tys. widzów. Odbywały się tam mecze piłki nożnej, siatkówki, piłki ręcznej, jak również targi i wystawy, takie jak wystawy kotów, psów, gołębi, Targi Motoryzacyjne, Targi Ślubne czy też Targi Budownictwa. Świetna lokalizacja obiektu w centrum miasta, a także duża powierzchnia użytkowa sprawiła, że Hala Widowiskowo- Sportowa cieszyła się sporą popularnością.

Po prawie 46 latach wzmożonego użytkowania Hali strażacy wydali zakaz organizacji imprez masowych ze względu na coraz częściej pojawiające się problemy techniczne: przeciekający dach i wysłużony parkiet. Pojawiło się wówczas pytanie, czy zmodernizować Halę, czy też całkowicie ją wyburzyć? Miasto podjęło decyzję o uratowaniu charakterystycznego dla Opola obiektu i w 2014 roku rozpoczął się remont Okrąglaka, który trwał do 2017 roku. Zewnętrzna konstrukcja budynku nie uległa zmianie, zmieniło się tylko wnętrze. Jak możemy przeczytać na stronie Hali, "trybuny, które poprzednio były ułożone po okręgu, w tej chwili tworzą prostokąt. Nowa hala ma pojemność około 3500 miejsc siedzących. Nowoczesne nagłośnienie, przestronne szatnie czy też udogodnienia dla telewizji podnoszą rangę obiektu przy Oleskiej 70." W 2018 władze miasta ogłosiły przetarg na nową nazwę Hali Okrąglak, który wygrała firma Stegu. Od tej pory Okrąglak znany jest jako Stegu Arena i wciąż pozostaje jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów w mieście.

Zdjęcie (1/30)

(Fot. https://fotopolska.eu)

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".