• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1525
  • Dodano: 2020-07-18 / 08:31
  • Komentarzy: 2

  Park Naukowo-Technologiczny otrzymał imię śp. prof. Marka Tukiendorfa

  Park Naukowo-Technologiczny otrzymał imię śp. prof. Marka Tukiendorfa

  (Fot. UM Opola)

  Minął rok od tragicznej śmierci rektora Politechniki Opolskiej, prof. Marka Tukiendorfa. W rocznicę śmierci uroczyście upamiętniono profesora nadając jego imię Parkowi Naukowo-Technologicznemu w Opolu.


  Uroczystość nadania imienia i odsłonięcia pamiątkowej tablicy odbyła się w piątek 17 lipca przy udziale środowiska akademickiego, samorządowego i przemysłowego miasta, najbliższej rodziny oraz przyjaciół profesora.

  - Do dzisiaj trudno mi sobie wyobrazić, a jeszcze trudniej zrozumieć, że kogoś o takiej sile sprawczej, determinacji oraz wyjątkowej osobowości mogło coś złamać. Nie wytrzymał fali oskarżeń, skomasowanego ataku, złego słowa - mówił podczas uroczystości prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Nie mam wątpliwości, że profesor odcisnął swój naukowy ślad nie tylko w naszym mieście, na Politechnice Opolskiej, której przez lata był znakomitym rektorem, ale także w kraju. Straciliśmy prawdziwego lidera, który mógł i powinien zrobić jeszcze więcej i więcej. Profesor był jak jego mama Jadwiga, człowiekiem wielkiego serca. Park Naukowo-Technologiczny zyskał wspaniałego patrona - tłumaczył.

  - To wyjątkowa chwila dla naszego Parku, środowiska akademickiego i całego Opola. Razem ze ś.p. Markiem w tym samym momencie szliśmy w nieznane. On zostawał rektorem, a miesiąc później otwieraliśmy Park Naukowo-Technologiczny. To miejsce miało być partnerem dla uczelni i tak się stało - wspominał prezes PNT prof. Jarosław Mamala.

  Prof. Marek Tukiendorf w 2012 roku objął stanowiska rektora Politechniki Opolskiej, a 4 lata później został wybrany na kolejne 4 lata kadencji. W swojej naukowej karierze specjalizował się w inżynierii i aparaturze chemicznej, był też profesorem nauk rolniczych. Koordynował powstanie Centrum Współpracy Polska-Chiny - Instytut Konfucjusza w Opolu.

  Profesor Tukiendorf był wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) oraz pełnił rolę Przewodniczącego Komisji Stałej ds. Współpracy Międzynarodowej w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Zmarł nagle w dniu 17 lipca 2019 roku.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2020-07-18 09:30:53 [188.147.39.*] id:1600096  
  aldrarian: Napisał postów [629], status [rozpisany/na] Reputacja
  masz ci babo placek ... jak tak dalej pójdzie to samobójcy będą wystawiani jako -wątpliwy - wzór (?) ... to jest pomieszanie z poplątaniem! Ten człowiek nie może być wzorem --- odebrał sobie życie, a media wymyśliły że to efekt szczujni. Jest ciekawy materiał nt. tego profesora i jego parcia na obecność Chin w Polsce --- czyżby faktyczny powód upadku tego człowieka (?) który niezamierzenie wyszedł przy okazji tej samobójczej śmierci ... to daje do myślenia!

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2020-07-20 11:37:46 [217.173.195.*] id:1600130  
  wojtasoks: Napisał postów [5342], status [VIP] Reputacja
  pomówienia?