• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1998
  • Dodano: 2020-07-16 / 16:52
  • Komentarzy: 4

Główny Instytut Sanitarny ostrzega przed nowym dopalaczem

 
 
Główny Instytut Sanitarny ostrzega przed nowym dopalaczem

(Fot. GIS)

Bardzo niebezpieczny narkotyk - etazen - działa nawet 60 razy mocniej niż morfina. Narkotyk ten, będący zamiennikiem heroiny lub fentanylu, może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu do nosa.


Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed nowym, bardzo niebezpiecznym narkotykiem, który pojawił się na Polskim rynku. Jest oferowany w różnych postaciach, a jego skutki działania powodują nieodwracalne zmiany w organizmie.

- w ostatnim czasie, został wykryty po raz pierwszy na terenie Polski nowy, bardzo niebezpieczny narkotyk - należący do grupy opioidów - pod nazwą etazen. Był oferowany jako "dopalacz" na terenie Łodzi w postaci szarego proszku o wysokim stężeniu (czysta substancja). Narkotyk ten, będący zamiennikiem heroiny lub fentanylu, może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego. Opioid ten jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne oraz dużą siłę działania - przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina - informuje Główny Instytut Sanitarny.

GIS wskazuje, że osoba po użyciu opioidów cierpi na zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i senna. W szereg objawów zewnętrznych wpisano wąskie źrenice, bradykardię (zwolnienie czynności serca), niskie ciśnienie tętnicze. Może powodować u biorcy groźne dla życia zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu, co prowadzi do śmierci.

Osoba po użyciu opioidów wymaga w ramach pomocy przedlekarskiej. Należy zapewnić drożność dróg oddechowych i ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej po czym niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Ratownik Medyczny powinien zabezpieczyć funkcję oddechową i bezzwłocznie podać specyficzną odtrutkę (nalokson) po czym przetransportować pacjenta do najbliższego szpitala.

Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie dopalaczami). Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia czy spraye, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w ratowaniu zdrowia i życia przez służby medyczne.

reklama
.

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-07-16 21:19:53 [178.252.17.*] id:1600034  
PauloOp23: Napisał postów [3395], status [VIP] Reputacja
Objawy jak przy Covid. Można podciągnąć pod statystyki.

Nick:
Treść:
2020-07-16 18:24:00 [89.67.187.*] id:1600025  
emsi: Napisał postów [1524], status [zrobił/a karierę] Reputacja
Nic nie dorówna dopalaczowi na którym jadą wyznawcy PiSu i PO oraz nawiedzeni katolicy.

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2020-07-16 19:42:16 [5.173.40.*] id:1600031  
rio75: Napisał postów [258], status [maniak] Reputacja
Zgadzam się z tobą w 100%.Tego bełkotu i wzajemnego opluwania nie da się już słuchać. Wkręcili Naród w swoje gierki perfekcyjnie.Pzdr.
2020-07-16 18:38:44 [188.123.205.*] id:1600027  
ombre: Napisał postów [17828], status [VIP] Reputacja
Może pewien minister sprowadzi antidotum antonowem z Chin i przy okazji jakiś znajomy narciarz lub handlarz złomem zarobi?

Nick:
Treść: