• 0
0
  • Autor: grace.pr
  • Wyświetleń: 6076
  • Dodano: 2020-07-12 / 12:42
  • Komentarzy: 2

Miejsca na Opolszczyźnie, których nie znałeś

 
 
Miejsca na Opolszczyźnie, których nie znałeś

(Fot. Dżacheć)

 <i>Zamek w Dąbrowie</i>

Zamek w Dąbrowie

Zamek w Mosznej czy Muzeum Polskiej Piosenki zna każdy okoliczny mieszkaniec Opola, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że w województwie opolskim zobaczyć możemy między innymi zabytkowy wiatrak typu holenderskiego czy wygasły wulkan.

Województwo opolskie, pod względem powierzchni uznawane obecnie za najmniejsze w Polsce, pomimo swoich rozmiarów zachwyca bogactwem różnorodnych atrakcji.

Jedną z nich jest Pałac w Dąbrowie Niemodlińskiej, zwany też często po prostu Zamkiem w Dąbrowie, położony ok. 11 km na zachód od Opola. Miłośnicy starych budowli na pewno docenią kunszt, z jakim wykonane są poszczególne części Zamku, należącego niegdyś do jednego z najstarszych rodów śląskich. Pałac został zbudowany w niespełna 2 lata, a jego znakiem rozpoznawczym są kręcone kominy, bardzo rzadko spotykane w Europie. Wewnątrz Zamku znajduje się ok. 40 osobnych pomieszczeń, w tym 2 sale balowe, a także malowniczy dziedziniec. Niestety, wejście do komnat Pałacu na chwilę obecną jest niemożliwe. Jednak mimo tej drobnej niedogodności Zamek i okoliczny park wciąż pozostają bardzo chętnie odwiedzaną lokalizacją przez rodziny z dziećmi czy fotografów ślubnych.

Większości osób Góra Świętej Anny kojarzy się tylko z osławionym na Opolszczyźnie sanktuarium. Mało kto jednak wie, że jest to również teren Rezerwatu Geologicznego z wygasłym wulkanem, uznawanym za najdalej wysunięty wulkan na Śląsku. Przebywając w okolicy wulkanu nie trzeba się niczego obawiać, gdyż jego ostatnia erupcja miała miejsce ok. 27 milionów lat temu, a obecnie porasta go gęsta warstwa trawy. Wulkan można podziwiać z platformy zbudowanej specjalnie dla turystów.

Jadąc drogą wojewódzką E454 z Opola w stronę Namysłowa natkniemy się na bardzo ciekawie wyglądające budowle otoczone zielenią. Są one częścią Zabytkowego Parku znajdującego się w miejscowości Pokój, leżącej na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Zabytkowy Park pełen różnorodnych odmian drzew i krzewów to niezwykle klimatyczne miejsce, obfitujące w tajemnicze ścieżki i oryginalne rzeźby. Przy okazji przechadzki po Parku natknąć się można między innymi na imponujący pomnik "śpiącego lwa", ruiny salonu wodnego otoczonego fosą, czy najstarszą w Polsce sosnę wejmutkę mierzącą 20 metrów. Park w Pokoju to miejsce odpowiednie nie tylko na romantyczny spacer, ale również na niedzielny odpoczynek na łonie natury.

Bardzo interesującym, choć mało znanym w okolicy budynkiem jest odnowiony wiatrak we wsi Łowkowice (pow. krapkowicki)- we wnętrzu którego obecnie mieści się kawiarnia. Ciekawostką jest, że pozostaje on jednym z najlepiej zachowanych wiatraków w stylu holenderskim w Polsce, a grubość jego murów to niemal 2 metry. Warto zahaczyć o wieś Łowkowice podczas krótkiej wycieczki za miasto, by na własne oczy ujrzeć holenderski wiatrak i pozwolić sobie na słodką przekąskę w kawiarni.


reklama
.

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-07-12 17:34:37 [37.30.53.*] id:1599820  
Mario-Opole: Napisał postów [1222], status [zrobił/a karierę] Reputacja
Czym tu sie szczycic? Zamkiem ktory do polowy jest ogolocony z tynku? Czy moze reklamami przez ktore smieszne 24opole otwiera sie 2-3 minuty?

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2020-07-13 13:26:47 [217.173.195.*] id:1599869  
wojtasoks: Napisał postów [4301], status [VIP] Reputacja
Czas chyba na szybszy internet:)