• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 2377
  • Dodano: 2021-08-03 / 20:10
  • Komentarzy: 3

  Ile stracą miasta na "Polskim Ładzie". Sprawdź swoją miejscowość

  Miliony i miliardy złotych. Tyle mają stracić na zmianach podatkowych poszczególne samorządy. Tak wynika ze specjalnego "licznika", który w internecie uruchomiły Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich.

  Strona znajduje się pod adresem natwojkoszt.pl, a umieszczona na niej wyszukiwarka jest bardzo prosta w obsłudze. Wystarczy w odpowiedniej rubryce wskazać rodzaj samorządu (gmina wiejska, miejsko-wiejska, miejska, miasto na prawach powiatu) i wybrać konkretną miejscowość. Wówczas wyświetli się kwota, jaką ma ona stracić po zmianach podatkowych planowanych przez Zjednoczoną Prawicę. Mowa o "Polskim Ładzie", którego częścią jest reforma fiskalna. Warto przypomnieć, że rząd planuje np.
  • likwidację podatku płaconego od większości emerytur,
  • podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł,
  • podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł,
  • zerowy PIT dla pracujących emerytów.

  Miasta nie chcą

  Właśnie te zmiany nie podobają się samorządom i otwarcie są krytykowane przez m.in. Unię Metropolii Polskich. Jak mówi cytowany na stronie organizacji prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, w ciągu 10 lat realizacji rządowego programu samorządy stracą aż 145 miliardów złotych. "Nie będzie chyba przesadą, jeżeli powiem, że zmiany podatkowe - niewątpliwie korzystne dla większości podatników PIT - rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadza na koszt miast i gmin, powiatów i województw samorządowych. Tego jednak w propagandowej retoryce, reklamującej Polski Ład, nie słychać." - komentuje samorządowiec.

  Licznik na stronie

  Właśnie pokazaniu tego problemu ma służyć strona natwojkoszt.pl. Według zawartych na niej wyliczeń Warszawa ma stracić około 1,7 mld zł, Kraków - ponad 500 mln zł a 271 mln zł to ubytek w finansach Gdańska. Można także sprawdzić mniejsze miejscowości:
  • Zabłudów - 1 851 946 zł,
  • Pionki - 4 085 641 zł,
  • Mielec - 18 137 282 zł
  • Zakopane - 8 741 037 zł,
  • Dobre Miasto - 3 061 027 zł

  Jak to zostało policzone? Licznik został oparty na średnim ubytku w podatku PIT (czyli 26,8 proc.), który nie zostanie przekazany samorządom wraz z wprowadzeniem nowej kwoty wolnej od podatku. Zawiera także pomniejszenie wpływów związanych z podniesieniem progu podatkowego do 120 tys. złotych.

  Ani kroku w tył

  Ministerstwo Finansów nie ma zamiaru wycofać z przedstawionych założeń fiskalnych, a wiceminister Sebastian Skuza zapewnia, że "Polski Ład" jest konsultowany z jednostkami samorządu terytorialnego. "Monitorujemy sytuację JST (Jednostek Samorządu Terytorialnego - przyp. red.) i jesteśmy świadomi, że zmiany, które niesie 'Polski Ład' przełożą się na samorządy. Dlatego wypracowaliśmy w ministerstwie finansów koncepcję, która ma sprawić, że dochody JST będą bardziej stabilne i mniej narażone na cykliczność." - mówi i tłumaczy, że wraz ze zmianami mają zostać uruchomione mechanizmy rekompensujące samorządom straty podatkowe. "Działania te będą oparte na dwóch filarach - finansowym, tworzącym bufor na potencjalne ubytki w dochodach oraz systemowym - zwiększającym elastyczność w działaniach w ramach budżetu JST. Niebawem przedstawimy stronie samorządowej szczegółowe rozwiązania." - dodał Skuza.

  News4Media, fot.: iStock
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-08-04 11:40:08 [89.64.63.*] id:1617575  
  destructo: Napisał postów [52], status [rozkręca się] Reputacja
  Fajnie ze ktoś w artykule napisał o Opolu :) bo to taki portal o Opolu, wiec fajnie ze mogę przeczytać jak plasujemy się na tle innych miast, wszystko mam jak na tacy nic nie trzeba szukać :]

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2021-08-04 14:50:23 [31.60.41.*] id:1617607  
  misza28: Napisał postów [607], status [rozpisany/na] Reputacja
  Ten artykułu nie powstał w 24Opole. Zrobili się bardzo leniwi i robią kopiuj wklej ze strony News4Media.
  2021-08-05 20:32:04 [31.0.79.*] id:1617700  
  wojtasoks: Napisał postów [10647], status [VIP] Reputacja
  Nie mam nic przeciwko współpracy z innymi portalami. Ale mogliby takie artykuły uzupełniać o lokalne informacje.