• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 2187
  • Dodano: 2020-07-04 / 19:00
  • Komentarzy: 0

  Problematyka samobójstw i profesjonalna pomoc

  (Fot. Pixabay)

  Problematyka samobójstw zajmuje badaczy mniej więcej od XVII wieku. Istniał on we wszystkich okresach w dziejach i borykała się z nim każda cywilizacja. W ostatnim czasie obserwujemy jednak jego eskalację. Szczególnie niepokojący jest fakt, iż coraz częściej po to tragiczne rozwiązanie sięgają młode osoby i jest tak na całym świecie.

  W wielu krajach w tym i w Polsce, powstają programy zapobiegania samobójstwom. Podejmuje się różnego typu działania prewencyjne. W 2019 roku do życia zostało powołane Polskie Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom, które swoją siedzibę ma w Opolu. Posiada ono również unikalny w skali światowej program prewencji suicydalnej, który opiera się na tworzeniu Poradni Suicydologicznych w całym kraju. Jednostka taka funkcjonuje również w Opolu. Prowadzona jest na wzór klasycznych ośrodków pomocy psychologicznej, które zaczęły powstawać w USA od 1958 roku.

  Nacisk kładziony jest w poradniach na zrozumienie pacjenta, na wysłuchanie, na wspólne "bycie w cierpieniu", czasem, jeśli to możliwe, skupia się na rozwiązaniu problemów.

  - Wiemy o tym, że do samobójstwa prowadzi często poczucie osamotnienia i brak możliwych rozwiązań. Brak wiary w to, że sytuacja się zmieni. Poczucie osaczenia, klaustrofobiczne skurczenie się świata, własnych możliwości, uczucie, że ból pozostanie na zawsze. Wiemy też, że wszystkie te uczucia są przemijające, choć z perspektywy osoby cierpiącej tak nie jest. Naszym celem jest udzielanie wsparcia w przetrwaniu najtrudniejszych chwil.- mówi Jarosław Stukan, prezes PTZS, psycholog, Poradnia Suicydologiczna.

  Zakres problemów, w których świadczona jest pomoc psychologiczna obejmuje:
  - myśli i tendencje samobójcze w kryzysie,
  - depresję z nasilonymi myślami rezygnacyjnymi,
  - anoreksję bez dodatkowych objawów,
  - samookaleczenia (we wszystkich grupach wiekowych),
  - chroniczne tendencje suicydalne na linii życia,
  - pomoc rodzinie po stracie przez samobójstwo osoby bliskiej.

  Poradnia Suicydologiczna w Opolu znajduje się na ulicy Sandomierskiej 4/1. Rejestracja telefoniczna możliwa jest pod numerem 77 441-75-69. w Poradni przyjmują wyłącznie doświadczeni klinicyści z ponad 20-letnim stażem.

  Wizyty w poradni są bezpłatne.

  Więcej informacji na stronie www.ptzs.pl oraz na Facebooku.  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".