• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1172
  • Dodano: 2020-06-25 / 17:35
  • Komentarzy: 0

  Rozpoczynamy okres wakacyjny. Policjanci przypominają o zagrożeniach

  Rozpoczynamy okres wakacyjny. Policjanci przypominają o zagrożeniach

  (Fot. Dżacheć)

  Mimo, że tegoroczne wakacje z powodu trwającej pandemii koronawirusa mogą znacznie różnić się od tych, które pamiętamy, to apele służb nie zmieniają się. Rozsądek i odpowiedzialność muszą towarzyszyć nam przez cały ten okres.


  Opolscy mundurowi przypominają o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, o których Opolanie powinni pamiętać podczas nadchodzących wakacji. Policjanci swój apel nieprzypadkowo wystosowali znad Jeziora Turawskiego, ponieważ to właśnie plaża i akweny są najczęstszym punktem naszych wakacyjnych wypraw.

  Po pierwsze, zwrócono uwagę na bezpieczne podróżowanie. Każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Ważne jest także, aby nie spieszyć się i nie próbować dojechać do celu w jak najkrótszym czasie. W wielu przypadkach to właśnie pośpiech okazuje się być przyczyną tych najtragiczniejszych w skutkach wypadków. Zaplanujmy swoją trasę z uwzględnieniem miejsc, gdzie zrobimy sobie przerwę. To bardzo istotne głównie podczas kilkugodzinnej podróży. - Najczęstsze wypadki w sezonie wakacyjnym spowodowane są nadmierną prędkością, nieprawidłowym wyprzedzaniem, ale również alkohol, który jest częstą przyczyną wypadków drogowych. Nie zapominajmy również o tym, że policjanci szczególną uwagę będą zwracać na zapięte pasy czy bezpieczeństwo przewożenia naszych dzieci - tłumaczy ekspert Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. Maciej Milewski.

  - To będzie inny czas niż dotychczas dlatego apelujemy o zachowanie obowiązującego reżimu sanitarnego. Musimy pamiętać o tym, że policjanci będą reagować na niedostosowanie się do tych przepisów. Ma to służyć naszemu bezpieczeństwu, będziemy apelować o to, by ten dystans społeczny zachować. Porządku będą strzec jak co roku policjanci z ogniw wodnych, ale także patrol rowerowy, który szybko dotrze w miejsca, gdzie nie może dojechać radiowóz. Rowerem jest szybciej, skuteczniej - mówi naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Opolu nadkom. Hubert Adamek.

  - Okres wakacyjny to czas dla rodziny. Warto swoją uwagę w tym czasie skupić na dzieciach. Edukujmy nasze pociechy, przypominajmy im nawet podczas zabawy o zagrożeniach, które mogą ich spotkać podczas pobytu nad wodą, w pobliżu placu budowy, przy jezdni czy nawet w lesie. Miejmy kontrolę nad tym, z kim nasze dziecko spędza swój wolny czas. Wybierając wypoczynek letni dla dzieci sprawdźmy, czy forma wypoczynku jest dogodna dla naszych pociech, utrzymujemy ponadto częsty kontakt z dziećmi - mówi mł. asp. Agnieszka Nierychła przy czym podkreśla, żeby również młodzież podczas tych wakacji wykazała się asertywnością i nie eksperymentowała na swoim zdrowiu sięgając po używki czy alkohol.

  Asp. Małgorzata Sobula z Wydziału Prewencji opowiedziała o odpowiednim zabezpieczeniu naszych czterech kątów. Wyjeżdżając upewnijmy się, że nasze mieszkanie czy dom jest właściwie zabezpieczone. Jeśli mamy taką możliwość zainstalujmy alarmy oraz rolety antywłamaniowe, jednak dobrym sposobem zabezpieczenia domu czy mieszkania jest również czujny sąsiad, który zwróci uwagę na to, co dzieje się w pobliżu naszego domu, gdy nas nie ma.

  Policjanci przypominają, że najbezpieczniejszym miejscem do spędzenia czasu nad woda są strzeżone kąpieliska. Nie warto ryzykować zdrowia, a nawet życia kąpielą w niedozwolonym miejscu, gdzie nie tylko możemy uszkodzić swoje ciało, ale też zachorować w wyniku skażonej wody. Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.

  Mundurowi zwracają szczególną uwagę na zabawy po spożyciu alkoholu. - Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości, skłania do brawury, osłabia organizm, dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią. Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać są we właściwy sposób zabezpieczone i mają na sobie kapoki. Nigdy nie korzystajmy z takiego sprzętu po alkoholu. Jest to niezgodne z prawem, a przede wszystkim śmiertelnie niebezpieczne. Na największych akwenach Opolszczyzny pracują policyjni wodniacy. Funkcjonariusze wyposażeni w pojazdy terenowe i łodzie motorowe dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą - słyszymy.  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".