• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1443
  • Dodano: 2020-07-15 / 10:23
  • Komentarzy: 0

  Przybywa czarnych punktów na wakacyjnej Mapie Wypadków Drogowych

  Przybywa czarnych punktów na wakacyjnej Mapie Wypadków Drogowych

  (Fot. Policja.pl/ dane na dzień 13.07.2020)

  Mapa Wypadków Drogowych publikowana w wakacje 2019 roku spotkała się z pozytywnym odbiorem społecznym. Dlatego też zdecydowano się na jej kontynuację w roku bieżącym. Niestety zbyt często przybywa na niej czarnych punktów.


  Tylko od początku wakacji, czyli od 26 czerwca zanotowano ponad 110 zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym w Polsce. Warto zaznaczyć, że policyjna interaktywna mapa dotyczy tylko zdarzeń drogowych.

  - Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonienie do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcenie mediów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym - tłumaczą policjanci.

  W tym roku, nową funkcjonalnością mapy jest możliwość uzyskania dodatkowych informacji o zdarzeniu tj. rodzaju zdarzenia oraz liczbie zabitych z podziałem na użytkowników dróg. Policjanci podkreślają przy tym, że pojawiające się czarne punkty na mapie to nie tylko tragicznie smutna statystyka, ale też ostrzeżenie dla kierowców.

  - Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, w tym nadmierna prędkość, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze - informuje Polska Policja.

  Poniżej zwracamy uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

  - Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.

  - Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach.

  - Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności.

  - Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami.

  - Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach.

  - Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.

  - Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem. Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".