• 0
0
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1753
  • Dodano: 2020-06-22 / 08:14
  • Komentarzy: 0

Wielki plac budowy na drogach północy regionu

 
 
Wielki plac budowy na drogach północy regionu

(UMWO)

Rozpoczął się remont na drodze wojewódzkiej 451 w Wilkowie, trwa przebudowa kolejnego odcinka drogi 454, tym razem na odcinku Biestrzykowice - Jastrzębie.

Droga wojewódzka nr 451 w Wilkowie wymagała pilnego remontu - liczne zaniżenia, deformacje powierzchni, koleiny oraz spękania wyjątkowo utrudniały kierowcom jazdę. Dlatego władze regionu podjęły decyzję o remoncie - prace dotyczą ponad półkilometrowego odcinka w samym Wilkowie oraz ponad 885 metrów na trasie Wilków-Namysłów. Członek zarządu województwa Szymon Ogłaza podkreśla, że ten remont jest ważny nie tylko dla mieszkańców obydwu miejscowości.

- To także wyjście tej części województwa na ekspresową drogę S8 łączącą Wrocław ze stolicą państwa, czyli Warszawą. A więc to niezwykle istotna droga, m.in. biorąc pod uwagę choćby znajdujące się w pobliżu duże firmy, jak choćby Velux czy Browar Namysłów - podkreśla. Joanna Wilczyńska, radna województwa z powiatu namysłowskiego mówi, że ruch tutaj jest bardzo silny, a dotyczy zwłaszcza samochodów ciężarowych, w związku z usytuowaniem z tej strony Namysłowa tych dużych zakładów pracy.

Ta inwestycja to efekt oszczędności, w całości finansowana jest z budżetu województwa opolskiego. Remont tego odcinka o długości ponad 1,4 kilometra będzie kosztował niemal 840 tysięcy złotych, a wykonuje go firma VIANKO z Zawadzkiego. Po remoncie będzie nowa nawierzchnia i nowa podbudowa drogi, wzmocnione zostaną pobocza, odnowione będzie znakowanie poziome.

Zarząd Dróg Wojewódzkich prowadzi prace na tej drodze już od kilku lat ? w Wilkowie przebudowano już inny odcinek tej trasy, zamontowano tam oświetlenie, przebudowano drogę w Namysłowie, m.in. w okolicy Veluxu wraz ze zjazdami.

- Powiat namysłowski stał się wielkim placem budowy, jeśli chodzi o drogi wojewódzkie. To przebudowy, remonty, ale też budowy niemal w zasadzie od podstaw, jak np. w Pokoju - mówi Szymon Ogłaza. Jednocześnie trwają prace na kolejnym odcinku drogi 454 w Biestrzykowicach, gdzie droga praktycznie budowana jest od nowa. To duża inwestycja, współfinansowana z funduszy unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt inwestycji na tym odcinku to 7,2 miliona złotych, a wykonuje ją LARIX z Lublińca. Zakończenie przebudowy zaplanowano na lipiec przyszłego roku.

Droga zostanie całkowicie przebudowana na długości około półtora kilometra. Powstanie także ciąg pieszo-rowerowy od skrzyżowania na Nowy Folwark do Jastrzębia oraz ścieżka w samych Biestrzykowicach, będą dwie zatoki autobusowe, nowe skrzyżowania z drogami podporządkowanymi. W planie jest także przebudowa mostu, przebudowa kanalizacji deszczowej, istniejących sieci uzbrojenia oraz wykonanie oświetlenia i elementów bezpieczeństwa ruchu . - Jak przebudowujemy drogi w całości, to jesteśmy zmuszeni do zamykania tych odcinków - mówi zastępca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich Mirosław Sokołowski.

- Przy takich przebudowach wybieramy całą starą podbudowę, nieraz o głębokości metra, więc ruch tutaj byłby bardzo niebezpieczny. Ale staramy się te prace realizować jak najszybciej - podkreśla. Ta przebudowa to kontynuacja kompleksowej modernizacji drogi relacji Opole - Namysłów. Cieszy się z niej poseł Ryszard Wilczyński, podkreślając, że była to jedna z najgorszych dróg wojewódzkich w regionie.

- Dziś przebudowy na drodze 454 to kompleksowe prace ? to nowoczesne ciągi dróg, ale także nowe skrzyżowania, zatoki, zjazdy na posesje, chodniki. To cieszy nas, mieszkańców tych gmin, a dla wszystkich to komfort przemieszczania się po drogach, które wreszcie uzyskają standard dróg XXI wieku ? mówi.

Dotychczas przebudowano między innymi odcinki takie w Kup, Krzywej Górze, Pokoju, Jastrzębiu, powstała obwodnica Czarnowąsów Trwają też prace na odcinku Ładza- Pokój. Wszystkie budowy dofinansowane były w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W sumie przebudowano już około 17,08 km drogi nr 454 za kwotę 171,5 miliona złotych.

reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".