• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1839
  • Dodano: 2020-06-19 / 13:05
  • Komentarzy: 0

  Pierwsze w Polsce Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstanie na Opolszczyźnie

  Pierwsze w Polsce Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstanie na Opolszczyźnie

  (Fot. Urząd Wojewódzki Opole)

  Gmina Walce otrzymała 2,5 mln złotych z Funduszu Solidarnościowego. Otrzymane pieniądze wspomogą budowę pierwszego w Polsce Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. W miejscu, w którym powstanie obiekt wmurowano kamień węgielny.


  W czwartek 18 czerwca w gminie Walce swój podpis pod aktem erekcyjnym złożył wojewoda opolski Adrian Czubak, poseł na Sejm RP Violetta Porowska oraz beneficjenci rządowego wsparcia. W miejscu, w którym powstanie obiekt wmurowano również kamień węgielny.

  Pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz zapewnienie pobytu, opieki i specjalistycznych usług dostosowanych do ich potrzeb - to dwa główne cele rządowego programu Centra Opiekuńczo-Mieszkalne. To trzeci program, który w tym roku finansowany będzie ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

  W Polsce dotacje na budowę takich Centrów otrzymały 3 gminy i 2 powiaty. Według harmonogramu prac COM w Walcach, obiekt będzie gotów już za dwa lata. Inwestycja warta jest 2,7 mln złotych z czego 90 procent stanowi dotacja Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

  - Stawiamy na rozwój bardzo małych miejscowości, tak zwaną Polskę powiatową. Odpowiedzialny rozwój to nie tylko rozwój wielkich aglomeracji miejskich czy miast powiatowych, ale również małych miejscowości. Rozwój pod różnym kątem - inwestycyjnym, społecznym, wielorakim - podkreśla wojewoda opolski Adrian Czubak.

  Swój podpis na akcie erekcyjnym złożyła również poseł Violetta Porowska, która jeszcze jako wicewojewoda opolski wspierała gminę w staraniach o uzyskanie ministerialnej dotacji na ten cel.

  Gmina Walce jest pierwszą w kraju, gdzie wybudowane będzie pierwsze COM. - To, że jesteście na pierwszym miejscu, to jest dowód na to, że wszyscy wspólnie dbacie i chcecie dbać o swoich mieszkańców, osób potrzebujących atencji. To, że tutaj się wszyscy zgromadziliśmy, pokazuje, że jest to dla nas ważne - komentuje poseł Porowska.

  - W tym powstającym obiekcie będzie zapewnione miejsce dla 9 osób. Całodobowo, od poniedziałku do niedzieli. Można powiedzieć, że to forma DPS-u. Miejsca są zapewnione dla mieszkańców gminy Walce, jak również dla mieszkańców partnera projektu gminy Reńska Wieś - komentuje wójt gminy Walce, Marek Śmiech.

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".