• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1263
  • Dodano: 2020-06-15 / 12:27
  • Komentarzy: 0

  Długi czerwcowy weekend - bez ofiar na drogach Opolszczyzny

  Długi czerwcowy weekend - bez ofiar na drogach Opolszczyzny

  (Fot. Archiwum)

  Za nami pierwszy, w pełni letni, niemal wakacyjny długi weekend. To zawsze okazja do częstszych wyjazdów i podróży. Dla policjantów oznacza to wzmożoną pracę. Najważniejsze jest, aby wszyscy bezpiecznie wrócili do swoich domów. Bilans minionych dni to 4 wypadki, w których nikt nie zginął. Policjanci sprawdzili ponad 3 500 osób na zawartość alkoholu - niestety nie wszyscy kierowcy zdali egzamin z trzeźwości. Policja cały czas apeluje o rozsądek za kierownicą i przestrzeganie przepisów. Dobra pogoda nie zagwarantuje nam bezpiecznej jazdy.

  Przedłużone weekendy generują zawsze wzmożony ruch na drogach. Wiąże się to z ryzykiem większej ilości wypadków lub kolizji. Dlatego jest to zawsze wzmożony czas pracy dla policjantów ruchu drogowego. Podczas minionego, długiego weekendu, odnotowaliśmy na drogach Opolszczyzny 4 wypadki, w których nikt nie zginął, rannych zostało 5 osób.

  Począwszy od czwartku (10 czerwca br), przez kolejne 4 dni, policjanci przebadali na zawartość alkoholu ponad 3 500 kierowców. Z tej liczby 79 z nich okazało się nietrzeźwych. Kolejnych 12 kierowców straciło swoje uprawnienia za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym.

  Pamiętajmy, że na przełomie wiosny i lata, warunki na drogach mogą się bardzo szybko zmieniać. Letnie burze i związane z nią silne opady deszczu nakładają na kierowców potrzebę wzmożonej czujności i uwagi. Nie możemy też zapominać o w pełni sprawnym pojeździe. Działające bez zarzutu wycieraczki czy układ hamulcowy to w tej sytuacji podstawa bezpiecznej jazdy.

  Natomiast policyjne statystyki jasno pokazują, że

  Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

  - przed wyjazdem sprawdźmy: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy);

  - przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani;

  - w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoźmy w fotelikach;

  - przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, pamiętający przy tym, że w okresie jesieni warunki mogą bardzo szybko się zmienić;

  - pamiętajmy o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".