• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1032
  • Dodano: 2020-04-08 / 08:00
  • Komentarzy: 1
  • Materiał partnera

  Domena internetowa - u którego operatora?

  Zdecydowana większość rozszerzeń domen dostępnych jest w bardzo atrakcyjnej cenie. Dla wielu handel adresami stał się sposobem na życie. Firmą, w której rejestrujemy nazwy, jest operator domen. Taki adres po rejestracji jest dostępny w panelu klienta po zalogowaniu się na stronie tego operatora. Czy ma znaczenie to, z czyjej oferty skorzystasz?

  Domeny internetowe a operator


  Według danych NASK na koniec IV kwartału 2019 roku w rejestrze domeny .pl figurowało 1 072 587 abonentów. Średnio na jednego przypadało 2,34 nazwy domeny .pl, ale większość miało jedną domenę. Bez względu na ich liczbę duże znaczenie powinno mieć to, w jakiej firmie taka domena jest zarejestrowana. Przypadkowy wybór może mieć poważne konsekwencje. Jakie? O ile hosting możesz łatwo zmienić, to w przypadku domen problem może być już większy. Żeby dokonać transferu adresu, czyli jego przeniesienia do innej firmy, potrzebujesz kodu authinfo. Nie jest powiedziane, że łatwo go uzyskasz. Poza tym - zasady wydawania tego kodu powinny być jednym z ważnych argumentów związanych z wyborem operatora. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się domeny internetowe? Znaczenie mają:  - Panel administracyjny - załóż konto w danej firmie, zaloguj się i oceń, czy proponowany przez nią panel jest domyślny. Czy bez problemów odnajdujesz wszystkie istotne funkcje? Czy w systemie znajduje się FAQ z najważniejszymi pytaniami i odpowiedziami? Wprawdzie do systemu zalogujesz się prawdopodobnie maksymalnie kilka razy w ciągu roku, ale mimo wszystko warto, żeby był on przemyślany i zaprojektowany zgodnie z zasadami UX.

  - Cena - nie zawsze jednak wyższa musi oznaczać, że oferta jest lepsza. Dlaczego? Na rynku znajdziesz promocje, w ramach których na korzystnych warunkach, czasami nawet za darmo, możesz zarejestrować kilka domen. Wtedy pojawia się podstawowe pytanie - ile zapłacisz za przedłużenie nazwy? Warto brać w takich przypadkach pod uwagę nie tylko koszt jednego roku, ale również kilku lat korzystania z adresu, chyba że to projekt, który ma się zakończyć po 12 miesiącach. Jeśli rejestrujesz domenę za grosze, to sprawdź, czy umowa nie zobowiązuje cię do minimum jednego przedłużenia nazwy.

  - Zasady transferu domen - o tym już wspominaliśmy. Żeby możliwe było przeniesienie domeny, potrzebujesz kodu authinfo, który musisz uzyskać od operatora. Może on udostępniać ten kod w panelu administracyjnym domeny, może również wymagać złożenia wniosku elektronicznie lub pocztą tradycyjną. Warto także sprawdzić w sieci, czy użytkownicy nie oceniali przebiegu transferu domeny w danej firmie. Jeśli operator nie działał tak, jak należy, to zapewne jego klienci o tym wspomnieli, np. na forach.

  - Wybór rozszerzeń - z czasem możesz potrzebować większej liczby adresów niż tylko jednego. Warto mieć wszystkie domeny u jednego operatora. Najczęściej w polskich firmach możesz zarejestrować rozszerzenie .pl, a co z pozostałymi? Globalnymi, regionalnymi, europejskimi, narodowymi zagranicznymi i tzw. nowymi domenami? Warto wybrać taką firmę, w której wybór rozszerzeń jest duży. Unikniesz w ten sposób korzystania z ofert kilku firm jednocześnie.

  - Szybka i funkcjonalna wyszukiwarka - szybkie wyszukiwanie to podstawa, ale to nie wszystko. Załóżmy, że chcesz zarejestrować domenę firma.pl. Jest ona niestety zajęta, ale wyszukiwarka może ci zaproponować inne rozszerzenia, z którymi ta nazwa jest dostępna lub zaproponować zbliżone adresy w tym samym rozszerzeniu. To zdecydowanie ułatwia poszukiwania i powoduje, że szybciej znajdziesz taki adres, jaki cię interesuje.

  - BOK - możliwe, że w przypadku domen nie będziesz miał wielu sposobności, by korzystać ze wsparcia, ale taka ewentualność może się pojawić. I co wówczas? Weryfikacja sprawności BOK-u powinna polegać na sprawdzeniu szybkości udzielania przez niego odpowiedzi i ocenie ich jakości. Czy BOK pomógł ci rozwiązać problem? Jak szybko otrzymałeś pomoc?

  Wybór operatora jest ważny, zatem poświęć czas na weryfikację firmy, z którą rozpoczniesz współpracę. Postaw na sprawdzoną firmę.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest całkowicie zamknięte.