• 0
0
  • Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 2389
  • Dodano: 2020-03-27 / 15:20
  • Komentarzy: 0
  • Materiał zewnętrzny

Poznaj 10 sposobów na przetrwanie epidemii koronawirusa

 
 
Poznaj 10 sposobów na przetrwanie epidemii koronawirusa
Pandemia koronawirusa zbiera swoje żniwo już niemalże na całym świecie, a każdego dnia słyszymy o nowych przypadkach zakażenia w Polsce. Jest to więc wyjątkowo ważny moment, kiedy ubezpieczenie zdrowotne stało się dla każdego pacjenta na wagę złota. Część z nas ubezpieczona jest bezpośrednio przez pracodawcę, urząd pracy lub współmałżonka, jednak niektórzy powinni zadbać o pakiet medyczny samodzielnie. Jak zabezpieczyć się w czasie epidemii koronawirusa? Podpowiadamy.

Co zrobić, żeby czuć się bezpiecznym podczas epidemii?
Zdaniem specjalistów porównywarki ofert ubezpieczeniowych mfind w czasie epidemii koronawirusa znaczącym jest ubezpieczenie zdrowotne, gdyż nie wiemy, kiedy pomoc lekarska lub hospitalizacja będzie nam potrzebna w celu ratowania życia. Dlatego warto upewnić się, czy jesteśmy nim objęci.

Ubezpieczenie w NFZ sprawdzane jest każdorazowo podczas wizyty w przychodni za pośrednictwem systemu eWUŚ (elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców). Aby jednak dowiedzieć się, czy nadal jesteśmy ubezpieczeni, nie musimy wcale udawać się do placówki medycznej. Możemy to również zrobić za pośrednictwem strony internetowej ZUS-u, zakładając swoje indywidualne konto lub korzystając z profilu zaufanego ePUAP. Innym sposobem jest sprawdzenie swoich danych w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Trzeba jednak wcześniej złożyć wniosek o wydanie danych dostępowych w swoim oddziale NFZ lub za pośrednictwem strony internetowej zip.nfz.gov.pl.

Jeśli w związku z obecną sytuacją zawodową nie jesteśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ, możemy do niego przystąpić dobrowolnie. Taka sytuacja często dotyczy osób pracujących na umowę o dzieło lub freelancerów. Do ubezpieczenia można przystąpić podpisując umowę z NFZ oraz regularnie odprowadzając składki.

Innym wartym rozważenia wariantem są indywidualne pakiety medyczne. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne zwiększa dostępność do lekarzy specjalistów, a tym samym skraca czas oczekiwania na wizytę.
Dbanie o swoje zdrowie w czasie epidemii koronawirusa to jednak nie tylko troska o swoje ubezpieczenie zdrowotne. Dodatkowo należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia.

Pamiętaj o częstym myciu rąk z wykorzystaniem wody i mydła. Proces ten nie powinien być krótszy niż 20 sekund. Nie należy pomijać żadnego fragmentu dłoni.

Staraj się unikać tłumów oraz wychodź z domu tylko, jeśli to konieczne. Będąc w miejscu publicznym, zachowuj odstęp 1 metra od osób wykazujących objawy choroby.

Jeśli kichasz lub kaszlesz zakrywaj nos, ponieważ wirus przenosi się drogą kropelkową.

Jeśli wróciłeś z obszaru o podwyższonym ryzyku epidemiologicznym i wykazujesz objawy choroby lub miałeś kontakt z osobą zakażoną, zgłoś to niezwłocznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej lub do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Nie panikuj! Weryfikuj źródła informacji w Internecie, a swoją wiedzę czerp z oficjalnych stron instytucji, takich jak Ministerstwo Zdrowia lub WHO.

Pakiety medyczne - ile to kosztuje?
Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne umożliwia wybór wielu pakietów medycznych, a cena zależy od wybranego wariantu. Wysokość składki w NFZ wynosi natomiast 9 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, co aktualnie stanowi koszt 483,12 zł na miesiąc.
reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest całkowicie zamknięte.