• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1961
  • Dodano: 2020-03-12 / 20:30
  • Komentarzy: 0

Inicjatywa Sołecka. Gminy z powiatu opolskiego podpisały umowy z Marszałkiem

 
 
Inicjatywa Sołecka. Gminy z powiatu opolskiego podpisały umowy z Marszałkiem

(Fot. UMWO)

Zgodnie z przyjętym wcześniej planem ruszyła Marszałkowska Inicjatywa Sołecka. Marszałek Andrzej Buła podpisał pierwsze umowy z gminami, przekazujące dotacje na realizację pomysłów sołectw. Pierwsze były gminy powiatu opolskiego.


Przez najbliższe 3 lata do każdego z 1021 sołectw w regionie jednorazowo trafi 5 tysięcy złotych. W tym roku ponad 1,7 mln złotych trafi do 346 sołectw. Pozostała pula z przeznaczonych na lata 2020 - 2022 środków (w sumie 5,4 mln zł) zostanie przekazana w kolejnych dwóch latach.

Dzięki dodatkowym środkom w Zagwiździu obok przedszkola zostanie zbudowany plac zabaw. - Pomysłów było bardzo dużo. W trakcie spotkania wiejskiego dyskutowaliśmy nad tym, którą inicjatywę wybrać. Postanowiliśmy zrobić coś dla naszych dzieci. Cieszę się, że zwyciężył mój pomysł - opowiada sołtys Zagwiździa Aneta Czelnik.

- W naszej gminie mamy dwa boiska sportowe. To w Dębiu zostało otwarte rok temu. Chcemy mieć miejsce, gdzie obok spotkań sportowych będziemy organizować zabawy i festyny. Aby to było możliwe, musimy utwardzić teren. Pieniądze będą wydane na kostkę brukową - mówi sołtys Dębia w gminie Chrząstowice Konrad Wójcik.

Sołtysi podkreślają, że bez tych pieniędzy nie udałoby się zrealizować wielu pomysłów. Jest to jednocześnie obok funduszu sołeckiego dodatkowy zastrzyk gotówki.

- Pieniędzy trzeba szukać w różnych źródłach. Jak ktoś się stara, zawsze coś zdobędzie. Teraz poprawiamy sam Samorządowy Ośrodek Kultury i jego otoczenie. Pieniądze przeznaczymy na budowę parkingu. To będzie już kolejne miejsce, gdzie można zostawić samochód. Trzy lata temu podobne miejsca postojowe zbudowaliśmy przed kościołem - mówi sołtys Komprachcic Joachim Labusga.

- W ubiegłym roku remontowaliśmy naszą świetlicę. 361 tysięcy złotych zdobyliśmy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To był gruntowna przebudowa. Mamy świetne nagłośnienie, ocieplony budynek, a energia dostarczana jest m.in. dzięki fotowoltaice. Mamy jeszcze kantorek, który chcemy wyremontować. To jest bardzo dobry pomysł. Oprócz pieniędzy z funduszu sołeckiego mamy dodatkowy grosz, który pomaga nam realizować przedsięwzięcia - mówi Helena Cisowska, sołtys Ciepielowic.

- To bardzo przyjemny zbieg okoliczności. Doceniamy bardzo pracę sołtysów i ich zaangażowanie. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka to zaproszenie naszych mieszkańców do współdecydowania. Wsłuchanie się w potrzeby zostało wpisane w ramy formalne i prawne. Pieniądze, które przekazujemy, pozwolą na większą integrację czy oczekiwany remont. Wachlarz projektów jest ogromy - dodaje marszałek Andrzej Buła.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".