• 0
0
  • Wyświetleń: 1685
  • Dodano: 2020-02-07 / 08:00
  • Komentarzy: 1
  • Artykuł sponsorowany

Chcesz taniego OC? Przeprowadź się do Opola

 
 
Chcesz taniego OC? Przeprowadź się do Opola
Miejsce zamieszkania determinuje wiele aspektów codziennego życia. Dotyczy to również tak nietypowej, jak mogłoby się wydawać, kwestii, jaką jest obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jego cena zależy bowiem w dużym stopniu właśnie od miejscowości, w której się mieszka. Jak pokazują statystyki, pod tym względem mieszkańcy Opola nie mają powodów do narzekania.


Miejsce zamieszkania a składka ubezpieczeniowa
Istnieją dziesiątki różnych czynników, które w sumie składają się na cenę OC. Podczas gdy jedne z nich mają dużą wagę i w wydatnym stopniu wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej, inne są znacznie mniej istotne i tylko w niewielkim zakresie determinują cenę obowiązkowej polisy. Do kluczowych aspektów należy zaliczyć miejsce zamieszkania. To, w jakiej miejscowości i jakim województwie w Polsce żyje się na co dzień, może decydować o liczonych nawet w setkach złotych różnicach w wysokości składki ubezpieczeniowej.
Miejsce zamieszkania wpływa na cenę OC, ponieważ przekłada się bezpośrednio na prawdopodobieństwo uczestnictwa w zdarzeniu drogowym, co wprost podnosi lub obniża ryzyko ubezpieczeniowe. A jak wiadomo, im ono wyższe, tym większa składka. Dlatego w dużych miastach i na obszarach, na których dochodzi do znaczącej liczby wypadków, kolizji i stłuczek, generalnie płaci się wyższe składki niż w małych miasteczkach czy na wsiach, gdzie ruch drogowy jest mocno ograniczony. Jeśli chodzi o kierowców z Opola, mogą oni cieszyć się jednymi z najniższych składek ubezpieczeniowych w Polsce.

Drogo jak we Wrocławiu, tanio jak w Opolu
Informacje, które zbiera popularna w Internecie porównywarka OCdostępna pod adresem Rankomat.pl, pozwalają na obliczenie średniej składki płaconej przez kierowców z różnych miast wojewódzkich. Na podstawie tysięcy przeprowadzonych kalkulacji udało się uzyskać wiarygodne dane na temat OC w całej Polsce. Jak się okazało, najdroższe polisy obowiązują w największych miastach wojewódzkich. Najwyższą cenę za polisę w 2019 r. płacili wrocławianie - średnio 925 zł. Nieco mniej, bo 871 zł musiał wyłożyć statystyczny kierowca z Gdańska, podczas gdy w Warszawie za tę samą polisę płaciło się 834 zł.
Na drugim biegunie znajdują się najmniejsze w Polsce miasta z południowej części kraju. Mowa o Rzeszowie, Kielcach i właśnie Opolu. Mianowicie w stolicy Podkarpacia średnia cena OC w 2019 r. kształtowała się na poziomie zaledwie 595 zł, czyli była o ponad 35% niższa niż w najdroższym Wrocławiu. Nieznacznie więcej - dokładnie 625 zł - płacili właściciele aut mieszkający w Opolu. Na trzecim miejscu pod względem kosztów wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej uplasowały się Kielce, gdzie przeciętna cena wynosiła 635 zł.

Jak widać, mieszkańcy Opola znajdują się w bardzo komfortowej sytuacji, jeśli chodzi o wysokość składek ubezpieczeniowych. Należy jednak pamiętać, że przedstawione powyżej wyliczenia są uśrednione, a więc nie jest tak, że każdy, kto mieszka w Opolu, może liczyć na tanie OC. Cena polisy jest zawsze wyliczana indywidualnie, dlatego młody kierowca z Opola może zapłacić nawet dwa razy więcej niż mieszkaniec Wrocławia, który dysponuje maksymalnymi zniżkami ubezpieczeniowymi za bezszkodową jazdę. Gdyby jednak przeprowadził się do Opola, jego składka byłaby o ok. 30% niższa.

Niezależnie od ceny obowiązkową polisę od odpowiedzialności cywilnej trzeba mieć ważną przez cały rok. Choćby jeden dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia grozi nałożeniem na właściciela auta grzywny, której wysokość może sięgać 5200 zł. To znacznie więcej niż nawet najdroższa polisa na rynku. Ze szczegółowymi informacjami na temat kar za brak OC można się zapoznać na stronie https://porownywarki-ubezpieczen.pl/b/121-kary-za-brak-oc.

Artykuł sponsorowany

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2020-02-07 18:53:49 [188.123.205.*] id:1590888  
ombre: Napisał postów [17751], status [VIP] Reputacja
Dużo ludzi mieszka we Wrocławiu a meldunek ma w Opolu.

Nick:
Treść: