• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 16229
    • Dodano: 2020-02-02 / 13:00
    • Komentarzy: 19

    Strażacy ochotnicy jeżdżą ponad 40-letnim Jelczem. Chcą utrzymać wóz "przy życiu"

    Strażacy ochotnicy jeżdżą ponad 40-letnim Jelczem. Chcą utrzymać wóz "przy życiu"

    (Fot. OSP Roszkowice)

    Strażacki Jelcz jest w złym stanie, ale strażacy ochotnicy z OSP w Roszkowicach mają do swojego wozu bojowego duży sentyment. Ponad 40 letni samochód potrzebuje gruntownego remontu, by móc niezawodnie brać udział w akcjach ratunkowych..

    Jelcz 006/2 GCBA 11/45 to największy wóz strażacki zbudowany w PRL-u. Druhowie z niewielkiej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Roszkowicach w gminie Byczyna robią wszystko, by cały czas służył podczas akcji.

    Zobacz takze Nocny pożar samochodu przy budynku wielorodzinnym. Ogień objął także drugi pojazd

    - Ten samochód jest drugim prototypem zbudowanym w fabryce Jelcz-Laskowice w 1979 roku na podzespołach Austriackiej firmy Steyr. Niestety pierwszy prototyp został zezłomowany. Choć ma już 40 lat cały czas bierze czynny udział w akcjach gaśniczych. Dlatego cały czas staramy się w każdy możliwy sposób głównie własnymi siłami remontować nasz samochód który jest prawdziwym skarbem polskiej motoryzacji - mówią druhowie z OSP Roszkowice.

    Strażacy Ochotnicy podkreślają, że oprócz inwestowania własnych środków liczą na pomoc osób postronnych. - Dzięki zbiórce możemy wymienić wadliwe podzespoły oraz utrzymać samochód w dobrym stanie technicznym, który pozwoli nam na dalsze działania ratowniczo-gaśnicze - słyszymy.

    Zobacz takze IMGW wydał ostrzeżenie dla województwa opolskiego

    Do tej pory, dzięki zebranym środkom oraz dzięki zaangażowaniu samych użytkowników wozu bojowego udało się wykonać m.in. renowację zbiornika paliwa, kapitalny remont skrzyni biegów, piaskowanie i malowanie 1/3 ramy nośnej, wymienić zbiorniki powietrza. Wymieniono także przewody elektryczne, zawory hamulcowe i wyczyszczono zawory tłoczne.

    Naprawy wymaga jeszcze karoseria, która z wiekiem mocno zaczęła rdzewieć, a także ze względów bezpieczeństwa musza być wymienione opony tylnego tandemu. Jeśli ktoś chce wspomóc strażaków w działaniach może zajrzeć na stronę zrzutki: https://zrzutka.pl/cvmp5k
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2020-02-07 08:33:30 [94.254.152.*] id:1590836  
    Król Forum: Napisał postów [1847], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    👍

    Nick:
    Treść:
    2020-02-02 19:29:14 [213.127.32.*] id:1590443  
    KubaXY: Napisał postów [3401], status [Szycha] Reputacja
    OSP sa tylko "dla swoich" wiec "swoi" dawac kase na nowy stary woz strazacki, a nie zebrac po Internecie

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [7]
    2020-02-02 22:05:45 [5.173.48.*] id:1590450  
    Król Forum: Napisał postów [1847], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Jak ci się chata będzie palić to nie będziesz pytał skąd OSP przyjechało.
    2020-02-02 22:14:53 [213.127.32.*] id:1590451  
    KubaXY: Napisał postów [3401], status [Szycha] Reputacja
    Jak przyjada z osp to najpierw zbadam trzezwosc tych zuli
    [-3]
    2020-02-03 12:47:48 [217.173.195.*] id:1590508  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Klasyka gatunku. Uogólnianie. Idąc tym tokiem myślenia każdy jest pijakiem, złodziejem, pedofilem itd. Bo przecież to robią ludzie, tacy sami jak my.
    2020-02-03 18:39:21 [213.127.34.*] id:1590545  
    KubaXY: Napisał postów [3401], status [Szycha] Reputacja
    Bo nie czytalem jeszcze, by strazacy z prawdziwego zdarzenia, czyli z PSP przyjechali pod wplywem.. a ostatnio pojawil sie art., ze z osp przyjechal z promilami i jeszcze wyk.....wił w inny woz strazacki. I to juz nie pierwszy art. tego typu byl. Dlatego uwazam, ze osp to jakas parodia, a nie straz. Czyli np. zwyczajne zule
    2020-02-03 20:09:11 [194.29.183.*] id:1590552  
    TigerDK: Napisał postów [10], status [nowy] Reputacja
    Nie czytałeś, też jeździli, pamiętam. To już tak jest, jak z pijanymi za kierownicą, po jednym piwie nie pojedzie ale po pięciu, syrena, adrenalina, dowódca nie ma jak sprawdzić, czy załoga jest w pełni sprawna. Ale to na szczęście margines. Chyba, że kierowca na promilach, tu nie ma pobłażania.
    2020-02-04 07:43:18 [217.173.195.*] id:1590587  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Chłopaki z OSP są wyrywani ze swojego codziennego życia. A że niestety nie wszyscy mają rozwinięty system samozachowawczy to dochodzi do takich sytuacji. Ten sam człowiek pewnie niestety wsiada też po piwku do swojego samochodu prywatnego.
    2020-02-04 07:48:00 [188.147.40.*] id:1590590  
    ALFredo: Napisał postów [1644], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    przyjadzie osp to najpierw zbadam trzezwosc tych zuli - a po co? niech dmuchna w strone ognia ;)
    2020-02-02 14:29:28 [37.248.208.*] id:1590438  
    Król Forum: Napisał postów [1847], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Fajny zabytek i fajnie że ktoś o niego dba.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2020-02-03 20:00:23 [194.29.183.*] id:1590551  
    TigerDK: Napisał postów [10], status [nowy] Reputacja
    Racja, fajny zabytek. Powinien stać pod dachem i jeździć na zloty, a do zdarzeń powinni mieć coś mniej zawodnego
    2020-02-02 13:55:52 [31.60.51.*] id:1590436  
    liberty: Napisał postów [5865], status [Szycha] Reputacja
    Trzeba sie zrzucić na dobry cel.Za tej strasznej komuny mieliśmy fabryki Polskich samochodów a dzis mamy w Polsce obcy kapitał który nie płaci podatkow...

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2020-02-03 06:44:19 [5.173.33.*] id:1590457  
    autovidol: Napisał postów [767], status [rozpisany/na] Reputacja
    Ten samochód jest drugim prototypem zbudowanym w fabryce Jelcz-Laskowice w 1979 roku na podzespołach Austriackiej firmy Steyr.
    2020-02-03 12:48:32 [217.173.195.*] id:1590510  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    autovidol, to szczegół. Dla takiego liberty nieistotne są szczegóły, tylko ogólny przekaz...
    2020-02-02 20:34:35 [5.173.32.*] id:1590444  
    tippmann: Napisał postów [8012], status [VIP] Reputacja
    dbajcie o niego, to szczyt polskiej motoryzacji😀👍bo po nim już tylko dno i wodorosty

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2020-02-03 06:46:38 [5.173.33.*] id:1590458  
    autovidol: Napisał postów [767], status [rozpisany/na] Reputacja
    Szczyt to podkręcanie Steyra z austriackich części wg instrukcji?
    2020-02-03 06:59:15 [5.173.33.*] id:1590461  
    autovidol: Napisał postów [767], status [rozpisany/na] Reputacja
    *poskręcanie
    2020-02-03 06:57:32 [5.173.33.*] id:1590459  
    autovidol: Napisał postów [767], status [rozpisany/na] Reputacja
    Ten wóz to powiew zachodniej motoryzacji w epoce Gierka. Sam fakt że tyle lat służy świadczy o solidności konstrukcji. Dlatego to kawał historii wartej ratowania ale na litość boską to NIE jest żadna polska konstrukcja ani myśl techniczna

    Nick:
    Treść:
    2020-02-02 15:45:47 [185.127.22.*] id:1590440  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    Zacny pojazd pierwszy raz widzę takie coś :)

    Nick:
    Treść: