• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 8118
  • Dodano: 2019-12-28 / 08:08
  • Komentarzy: 0

  10 jednostek OSP z Opolszczyzny włączono do KSRG

  10 jednostek OSP z Opolszczyzny włączono do KSRG

  (Fot. Archiwum)

  Aż 10 jednostek OSP z Opolszczyzny zasili Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Oznacza to, że dołączone jednostki od 1 stycznia 2020 roku będą wysyłane do akcji tak samo, jak strażacy zawodowi.


  Decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej aż 10 jednostek OSP z województwa opolskiego zostało włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

  Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy rozpoczął swoje działanie w Polsce w 1995 roku. Jego podstawowym celem jest ochrona życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez: walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne i od 1997 roku również poprzez ratownictwo ekologiczne i medyczne.

  W województwie opolskim włączono do KSRG 10 jednostek OSP z czego jednostki: OSP Przechód, OSP Jełowa i OSP Tułowice włączono do KSRG po raz pierwszy. Wśród jednostek, które zasilą Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy znalazły się jeszcze OSP Czepielowice, OSP Główczyce, OSP Przedmość, OSP Polska Nowa Wieś, OSP Stare Budkowice, OSP Antoniów, OSP Opole-Wrzoski.

  Do systemu może zostać włączona jednostka, która posiada co najmniej dwa średnie lub ciężkie samochody pożarnicze, wyszkolonych ratowników w liczbie zapewniającej pełną obsadę co najmniej dwóch samochodów pożarniczych.

  Ponadto jednostka KSRG musi mieć skuteczny system łączności powiadamiania i alarmowania, powinna tez posiadać urządzenia łączności w sieci radiowej na potrzeby działań ratowniczych. Jednostka taka musi tez pozostawać w stałej gotowości do podjęcia działań ratowniczych.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".