• 0
0
 
  • Autor: Arleta_K
  • Wyświetleń: 988
  • Dodano: 2019-12-29 / 11:46
  • Komentarzy: 3

Fajerwerki to nie zabawka. Mogą być niebezpieczne!

 
 
Fajerwerki to nie zabawka. Mogą być niebezpieczne!

(Fot. Archiwum)

Służby przestrzegają, aby podczas hucznego świętowania i zabawy sylwestrowej bezpiecznie korzystać ze sztucznych ogni. Fajerwerki są materiałem łatwopalnym i wybuchowym, o wysokiej temperaturze palenia i dużym polu rażenia w momencie wybuchu.

- Od lat przestrzegamy i prosimy o to, żeby stosować się do warunków bezpieczeństwa przy używaniu sztucznych ogni i petard tak, żeby nic się nie stało ani nam, ani osobom postronnym. Uważajmy, żebyśmy nie sprowadzili pożaru, ponieważ jest to jakby nie patrzeć źródło otwartego ognia. Niestety, doświadczenia wskazują, że co roku jakiś ułamek użycia sztucznych ogni przeradza się później w pożary - apeluje mł. bryg. Dariusz Gieroń, oficer prasowy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Przede wszystkim pamiętajmy, że fajerwerki nie są zabawką, którą możemy dać dziecku. Nie bez przyczyny producenci wskazują, że mogą ich używać osoby powyżej 18 roku życia. Kiedy już podejmiemy decyzję o zakupie sztucznych ogni zwróćmy uwagę na kilka istotnych elementów. Ważne jest, aby obudowa nie posiadała wad technicznych oraz by nie występowała tzw. mieszanina pirotechniczna. Sprawdźmy czy elementy składowe są ze sobą dobrze połączone, w tym czy lont jest zabezpieczony osłoną. Istotne jest czy podano nazwę producenta z danymi adresowymi. Zaznaczmy, że instrukcja powinna być w języku polskim oraz zawierać niezbędne ostrzeżenia i wytyczne, co do sposobu korzystania.

Jeżeli już planujemy odpalić sztuczne ognie upewnijmy się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. Poniżej kilka wytycznych jak bezpiecznie używać fajerwerków, aby nie sprowadzić zagrożenia na siebie, bądź innych:

1. Czytajmy instrukcje. Bezwzględnie przestrzegajmy zaleceń producenta. Zwróćmy uwagę na wszelkie ostrzeżenia.

2. Zachowajmy bezpieczną odległość - jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem.

3. Wybierzmy miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.

4. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłośmy Policji.

5. Gdy dojdzie do wypadku, wezwijmy służby ratownicze: Straż Pożarną, Pogotowie.

reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-12-29 22:38:33 [5.173.48.*] id:1587573  
Papa Smerf: Napisał postów [617], status [rozkręcił się] Reputacja
Mi dziadek fajne petardy zostawił, wyciąga się takie metalowe koleczko i rzuca się jak najdalej. Te to mają moc ;)

Nick:
Treść:
2019-12-29 20:30:33 [5.173.32.*] id:1587565  
tippmann: Napisał postów [5866], status [VIP] Reputacja
co za problem,jak petarda urwie prawe łapsko florianowi to się będzie podcierał lewą😂😂😂

Nick:
Treść:
2019-12-29 12:46:00 [178.252.17.*] id:1587540  
PauloOp23: Napisał postów [3473], status [VIP] Reputacja
Od lat są ostrzeżenia aby uważać na drogach,nie wpuszczać obcych,nie dawać pieniędzy nieznajomych ,nie podpisywać bez czytania a i tak frajerów nie brakuje. Stara sprawdzona zasada. Jak się sparzy to będzie uważać.

Nick:
Treść: