• 0
0
  • Autor: Arleta_K
  • Wyświetleń: 2836
  • Dodano: 2019-12-25 / 15:14
  • Komentarzy: 2

Opolscy żołnierze nie wrócą na święta do domów

 
 
Opolscy żołnierze nie wrócą na święta do domów

(Fot. st.chor.szt.mar. Arkadiusz Dwulatek)

Kilkudziesięciu żołnierzy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej tegoroczne Święta Bożego Narodzenia spędzi poza granicami kraju. Mundurowi przebywają obecnie na misjach w Afganistanie w bazie Bagram, w Rumunii w miejscowości Krajowa (rumuńska Craiova) oraz na Sycylii w bazie lotniczej Sigonella.

W każdym kontyngencie zagranicznym służy kilkunastu logistyków z Opola. Dowódcami Narodowych Elementów Wsparcia w Polskich Kontyngentach Wojskowych są oficerowie z 10 Brygady Logistycznej. - Najdłużej nasi żołnierze są obecni w Afganistanie w ramach misji Resolute Support. Misja funkcjonuje od 1 stycznia 2015 roku. Aktualna, XI zmiana przebywa w rejonie od połowy listopada tego roku. Misja prowadzi działalność doradczo-szkoleniową, a jej głównym celem jest przygotowanie dowództw afgańskich sił bezpieczeństwa i instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych do samodzielnego i profesjonalnego kierowania oraz zarządzania w sposób umożliwiający efektywne zapewnienie bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu - tłumaczy kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.

Logistycy od maja 2017 r. stacjonują również w miejscowości Craiova. PKW Rumunia powstała na skutek wypracowanych porozumień podczas szczytu NATO w Warszawie. Zdecydowano m.in. o realnym wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO poprzez rozmieszczenie na jej obszarze pododdziałów sojuszniczych. Zwiększą one zdolność całego NATO do natychmiastowego reagowania na pojawiające się zagrożenia.

Żołnierzy z Opola od lutego 2017 r. znajdziemy również na Sycylii. Podczas PKW Sophia. Logistycy z 10 Brygady Logistycznej, którzy zbudowali bazę dla pozostałych żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Obecnie we Włoszech przebywa IV zmiana PKW Sophia.

Święta Bożego Narodzenia to trudny okres dla żołnierzy, którzy wykonują swoje zadania na misjach poza granicami kraju. - W tym czasie rozłąka z rodziną daje się najbardziej we znaki. Skutecznym sposobem na walkę z tęsknotą jest wspólne przygotowanie świąt w bazie wojskowej. Żołnierze przygotowują pomieszczenie, gdzie wspólnie zjedzą kolację wigilijną. Obowiązkowo ubierają choinkę oraz przygotowują tradycyjne polskie potrawy. Nie są to tylko kucharze, ale również inni żołnierze kontyngentu, którzy chcą przygotować coś wyjątkowego, co spożywa się w czasie świąt np. tylko w ich regionie Polski lub rodzinnym domu - dodaje Płuciennik.

Żołnierzom w rejon misji jeszcze przed świętami dostarczono żywność, choinki, świąteczne stroiki, a także paczki od najbliższych. Transport świeżego jedzenia zorganizowali im mundurowi z 10. Blog i żołnierze Służby Żywnościowej.

 
reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-12-26 20:26:58 [5.173.32.*] id:1587417  
tippmann: Napisał postów [5687], status [VIP] Reputacja
dzięki takim dzielnym szwejom co pojechali do afganistanu w celach zarobkowych inwazja nam nie grozi😂😂😂

Nick:
Treść:
2019-12-26 10:29:12 [5.173.41.*] id:1587396  
luxusowy: Napisał postów [22556], status [VIP] Reputacja
Taka praca :(

Nick:
Treść: