• 0
0
  • Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1988
  • Dodano: 2019-12-18 / 09:00
  • Komentarzy: 0

Czas na szusowanko! Poznaj stację z klimatem

 
 
Czas na szusowanko! Poznaj stację z klimatem
Narciarskie tradycje Dolnego Śląska sięgają czasów z przełomu wieków XIX i XX, a nawet jeszcze wcześniej. Wyjątkowe walory klimatyczne oraz ukształtowanie terenu doceniali ówcześni mieszkańcy regionu, ale też odwiedzający te strony w coraz większych liczbach turyści, kuracjusze i fani sportów zimowych.


Jednym miejsc, które dynamicznie rozwijało się jeszcze latach przed 1900 rokiem był Grunewald, czyli dzisiejszy Zieleniec, gdzie obok stoków narciarskich funkcjonowała skocznia i tor saneczkowy oraz wiele pięknych i prężnie działających gospód i pensjonatów.

Dziś Zieleniec kontynuuje te wspaniałe tradycje, będąc jednym z najważniejszych i największych w Polsce ośrodków sportów zimowych, ale też unikalną stacją w skali całego kraju ze względu na panujące tu warunki klimatyczne.

Unikalny klimat i warunki narciarskie

Stacja położona jest na wysokości 800-1025 m na zboczach Gór Orlickich. Jej lokalizacja oraz specyficzny, zbliżony do alpejskiego mikroklimat sprawiają, że śnieg w Zieleńcu leży przez 150 dni w roku. Start sezonu przypada zwykle na początek grudnia, natomiast koniec na przełom marca i kwietnia. Mało tego - szczególny układ ciśnieniowy mas powietrza wymusza na organizmie ludzkim zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie osób przebywających w Zieleńcu nawet kilka dni.

Infrastruktura narciarska dziś to 29 wyciągów i kolei, w tym 5 nowoczesnych kanap i jeden wyciąg kanapowo-gondolowy oraz 23 kilometry doskonale przygotowanych i o zróżnicowanym stopniu trudności tras. Na wszystkie wyciągi i koleje obowiązuje w kurorcie jeden wspólny karnet, który kupić można również w sklepie internetowym. Umożliwia on pokonywanie wszystkich tras w Zieleńcu bez konieczności odpinania nart. Dodatkowo większość zlokalizowanych tu hoteli i pensjonatów położonych jest przy samych stokach, dzięki czemu narciarze mogą rozpocząć #szusowanko bezpośrednio po wyjściu z miejsca noclegowego. Uzupełnieniem tras narciarskich jest 120 kilometrów położonych głównie po czeskiej stronie tras biegowych.

Doskonale zaplecze noclegowe i gastronomiczne

Oprócz bogatej infrastruktury narciarskiej, Zieleniec posiada także bogate zaplecze noclegowo-gastronomiczne. Baza noclegowa w Zieleńcu to przeszło 1500 miejsc o zróżnicowanym standardzie w tutejszych hotelach, pensjonatach i kwaterach. Wśród nich nie brakuje wyposażonych w baseny, gabinety SPA oraz wiele innych atrakcji, w tym również dla najmłodszych gości ośrodka.

Kurort bardzo mocno otwiera się także na rodziny z dziećmi, dla których znajdzie się tutaj także wiele atrakcji jak choćby wewnętrzne place zabaw. Uzupełnieniem bazy noclegowej jest znakomita, zróżnicowana i inspirowana potrawami z całego świata kuchnia (restauracje i bary), w której dominują przede wszystkim tradycyjne potrawy polskie oraz liczne położone przy stokach wypożyczalnie sprzętu oraz narciarskie szkoły.

Sezon 2019/2020 trwa już w najlepsze, a sam ośrodek serdecznie zaprasza wszystkich pasjonatów sportów zimowych i aktywnego wypoczynku do spędzenia w Zieleńcu świąteczno-noworocznego okresu.


reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".