• 0
0
 
  • Autor: Arleta_K
  • Wyświetleń: 2136
  • Dodano: 2019-12-12 / 08:11
  • Komentarzy: 3

Jak można pomóc zwierzęciu w Sylwestra?

 
 
Jak można pomóc zwierzęciu w Sylwestra?

(Fot. Archiwum)

Psi słuch jest co najmniej dziesięć razy czulszy od ludzkiego. Dlatego w trakcie hucznej, sylwestrowej zabawy przy strzałach fajerwerków zwierzęta mogą przechodzić prawdziwą gehennę. Czy można w jakiś sposób zniwelować ich lęk?

Stres wywołany hukiem odpalanych fajerwerków może zagrażać zdrowiu zwierząt. Jeżeli pies boi się hałasu może głośno dyszeć, być niespokojny i szukać schronienia w miejscach oddalonych od źródła natężonego dźwięku. Pupile przebywający na zewnątrz często podejmują próbę ucieczki. - W czasie około sylwestrowym obserwujemy zauważalnie dużo większy odsetek zwierząt zaginionych. W wyniku huku, szczególnie wiele psów zrywa się z uwięzi (lub są puszczane luzem przez nieświadomych właścicieli) i nie może znaleźć drogi powrotnej do domu. Można by powiedzieć, że to jest ewidentna wina beztroski właścicieli, natomiast w niektórych przypadkach to zupełny przypadek lub zbieg okoliczności, którego nie dało się przewidzieć. Niektóre psy błąkają się jeszcze przez wiele dni po Sylwestrze, zanim zostaną odłowione do schronisk lub odnalezione przez właścicieli - informuje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Opolu.

Można jednak zwierzę do tego przygotować, aby choć w minimalnym stopniu zniwelować jego strach. Niektórzy lekarze weterynarii zalecają w tym czasie podawanie psu łagodnych środków psychotropowych, które "przytępiają" jego reakcje i w pewien sposób wyciszają. Należy zaznaczyć, że aby zadziałały, pies musi zacząć je przyjmować na trzy dni, a czasami nawet na tydzień przed Sylwestrem. Rodzaj środka i dawkę dobiera wyłącznie weterynarz.

Jeżeli jesteśmy przeciwni farmakologicznym rozwiązaniom lub po prostu przespaliśmy moment na wizytę u zwierzęcego specjalisty, możemy w inny sposób pomóc naszemu czworonożnemu przyjacielowi przetrwać. Jedną z metod może być zapewnienie mu bezpiecznej kryjówki, w której wystrzały będą jak najmniej słyszalne. Ważne jest, abyśmy nie zostawiali zwierzęcia na dworze, ale zabrali je do domu. Ściany na pewno w pewien sposób wygłuszą dźwięk. Jeżeli natomiast w mieszkaniu wciąż jest zbyt hałaśliwie, można np. razem z pupilem wejść do łazienki, dać głośniej radio i zachowywać się tak, jakby nic się nie działo. Zwierzę potrafi doskonale wyczuć nastrój człowieka i jeżeli będziemy zachowywać się normalnie to pomożemy mu opanować strach.

Alternatywą dla właścicieli, którzy planują noworoczną imprezę i nie są w stanie w tym czasie przebywać ze swoim ulubieńcem może być zarezerwowanie miejsca w hotelu dla psów. Przy wyborze odpowiedniego miejsca warto zwrócić uwagę na to, aby boksy znajdowały się w pomieszczeniach.

To tylko niektóre ze sposobów, które pomogą zniwelować negatywne dla zwierząt skutki pokazów pirotechinicznych. Należy podkreślić, że najważniejszą rolę w tym, jak uda się naszym pupilom przetrwać czas huku odgrywa rozwaga właścicieli.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-12-12 20:51:07 [5.173.81.*] id:1586518  
tippmann: Napisał postów [5945], status [VIP] Reputacja
koło u-ja latają mi ojszczymury i ich piertolnieci właściciele😀😀😀to jest sylwester🎆🎇✨🎉🎊🌋💥i ma być głośno😀👍

Nick:
Treść:
2019-12-12 08:28:52 [94.254.204.*] id:1586445  
KK 35947: Napisał postów [1858], status [Szycha] Reputacja
A bobry?,co z bobrami?będą miały siłę niszczyć drzewa po tym strzelaniu?

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2019-12-12 08:42:01 [217.173.195.*] id:1586449  
wojtasoks: Napisał postów [4301], status [VIP] Reputacja
Dadzą nura pod wodę co wygłuszy huki. Dadzą radę skoro zaadoptowały się w mieście.