• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2138
  • Dodano: 2019-11-27 / 10:39
  • Komentarzy: 1

Do obrotu gospodarczego wprowadzono kilka tysięcy fikcyjnych faktur

 
 
Do obrotu gospodarczego wprowadzono kilka tysięcy fikcyjnych faktur

(Fot. KAS Opole)

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i policjanci z Wydziału Dochodzeniowo Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wspólnie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą wprowadzającą do obrotu nierzetelne faktury VAT. Zatrzymali 7 osób, w tym mężczyznę podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.


Ponad 100 funkcjonariuszy KAS i Policji prowadziło w tej sprawie czynności na terenie 5 województw: lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Proceder trwał od początku 2018 roku do maja 2019 roku, a w tej sprawie zatrzymano 7 osób.

Działalność grupy polegała na oferowaniu i dostarczaniu różnym podmiotom gospodarczym tzw. nierzetelnych faktur dokumentujących fikcyjne transakcje dostawy towarów lub świadczenia usług. Do wystawiania nierzetelnych faktur wykorzystywano firmy tzw. "słupy", które miały siedziby w wirtualnych biurach na terenie Warszawy i były zarejestrowane na podstawione osoby.

Grupa przestępcza pozyskiwała "klientów" wśród przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, zainteresowanych niezgodną z prawem optymalizacją podatkową. Prawdopodobnie znaczna część z nich z własnej inicjatywy zgłaszała się do członków grupy w sprawie nabycia nierzetelnych faktur. Odbiorcy faktur bezpodstawnie zawyżali wartość podatku naliczonego i kosztów uzyskania przychodów, co prowadziło do zaniżania zobowiązań podatkowych lub wyłudzania zwrotu podatku, a w konsekwencji do uszczuplenia majątku Skarbu Państwa. Szkodę ponosili również uczciwi przedsiębiorcy, którzy musieli mierzyć się z tzw. nieuczciwą konkurencją firm, korzystających z "usług" grupy przestępczej.

Według szacunków w wyniku ujawnionego procederu do obrotu gospodarczego wprowadzono kilka tysięcy faktur.

Na poczet przyszłych kar i grzywien została zabezpieczona znaczna kwota gotówki oraz mienie ruchome. Wobec dwóch zatrzymanych, w tym szefa grupy przestępczej, sąd zastosował tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych członków grupy zastosowano inne środki zapobiegawcze. Wszystkim zatrzymanym za przestępstwa z kodeksu karnego i karnego skarbowego grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy, śledczy przewidują kolejne zatrzymania.

reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-11-27 14:42:48 [5.173.65.*] id:1585522  
Papa Smerf: Napisał postów [601], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
Mafia teraz to chodzi w garniturach, i nie brudzą sobie rączek. Teraz to nie fizycznie tylko umysłowo kombinują ;)

Nick:
Treść:

Najczęściej czytane

Powiązane materiały

Polub nas!

Chmura tagów

Ogłoszenia