• Autor: Arleta_K
  • Wyświetleń: 1198
  • Dodano: 2019-11-27 / 10:21
  • Komentarzy: 1

  Stan alarmowy o zanieczyszczonym powietrzu będzie wprowadzany szybciej

  Stan alarmowy o zanieczyszczonym powietrzu będzie wprowadzany szybciej

  (Fot. Archiwum)

  Obniżono o połowę normy alarmowe dla zanieczyszczonego powietrza. Będziemy otrzymywali więcej komunikatów o jego złym stanie.

  Do tej pory poziom informowania mieszkańców dla PM10 o zagrożeniu wynosił 200 µg/m3, a dla wprowadzenia stanu alarmowego potrzebne było przekroczenie 300 µg/m3. Aktualnie te progi zostały bardzo mocno obniżone. - Te zmiany weszły w życie 11 października. My jesteśmy do tego przygotowani - zapewnia Barbara Barańska, naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Opolu Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ.

  Bezpośrednim efektem obniżenia progów o połowę będzie głównie zwiększenie komunikatów o groźnym dla zdrowia stanie powietrza. W momencie przekroczenia norm smogowych, informacje o tym przekazywać będą urzędy. Po ogłoszeniu alarmu, osoby najbardziej narażone na działanie zanieczyszczeń (starsze, osoby z chorobami układu oddechowe, kobiety w ciąży, małe dzieci) będą mogły zdecydować czy ograniczyć przebywanie poza budynkami.

  Z danych statystycznych wynika, że w 2018 roku na każdej znajdującej się na Opolszczyźnie stacji, na której wykonywane były pomiary doszło do przekroczenia stężenia pyłu PM10. Mimo tego, urzędnicy zapewniają, że ich działania przynoszą efekty. - Z roku na rok, ta liczba z przekroczeniami również u nas maleje - zapewniła Barańska.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2019-11-27 18:21:33 [178.252.17.*] id:1585546  
  PauloOp23: Napisał postów [3634], status [VIP] Reputacja
  Czy w przypadku alarmu o zanieczyszczonym powietrzy będą wydawane jakieś zaświadczenia celem usprawiedliwienia nieobecności w pracy,szkole,przedszkolu....?

  Nick:
  Treść: