• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3110
  • Dodano: 2019-11-07 / 20:32
  • Komentarzy: 3

Możemy na bieżąco sprawdzić stan powietrza w Opolu, ale co z tego?

 
 
Możemy na bieżąco sprawdzić stan powietrza w Opolu, ale co z tego?
 <i></i>

W internecie bez problemu możemy sprawdzić aktualne pomiary jakości powietrza dla naszego miasta. Daje to mieszkańcom rzetelną informację, kiedy mogą wyjść z domu bez obawy o swoje zdrowie. Co jeśli wskaźniki są cały czas ponad dopuszczalną normą?


Władze miasta cały czas walczą o lepszą jakość powietrza w Opolu. Przykładem może być wprowadzanie stref zamieszkania w ścisłym centrum, czy zminimalizowanie ruchu pojazdów. Warto pamiętać, że komunikacja miejska stanowi jedynie około 5 procent niskiej emisji.

Przyczyną złej jakości powietrza jest przede wszystkim emisja zanieczyszczeń z indywidualnych gospodarstw domowych poprzez spalanie złej jakości paliw oraz odpadów. Do tego dochodzą niekorzystne warunki meteorologiczne. Dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli powinny unikać narażania na wdychanie stężenia pyłu zawieszonego, pozostali mieszkańcy powinni ograniczyć uprawianie sportu na otwartej przestrzeni.

Przypominamy, że nadmierne zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 zwiększa ilość przypadków chronicznego kaszlu, przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolności płucnej oraz astmy oskrzelowej. Grupami najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłów są dzieci i młodzież oraz osoby w podeszłym wieku.

Informacje o stanie powietrza znajdziemy na specjalnie uruchomionej platformie AIRLY, ale również na tablicach informacyjnych w mieście. - Kiedyś tablice informacyjne wyświetlały komunikat jakości powietrza przez 5 sekund, komunikat drogowy przez 15 sekund. Obecnie wdrożono nowe standardy i komunikat jakości powietrza wyświetlany jest przez 5 sekund, natomiast strategiczny komunikat drogowy o czasie dojazdu do ulicy Hallera wyświetlany jest przez czas 1 minuty 55 sekund - informuje na FB Opolski Alarm Smogowy. Działacze OAS podkreślają, że w tym roku stan powietrza przekroczył dopuszczalne normy ponad 40 razy.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-11-07 22:08:06 [194.29.183.*] id:1584454  
KK 35947: Napisał postów [1699], status [Szycha] Reputacja
Czy ten cały OAS to jest jakaś osoba że potrafi informować? Czy to taki gruppenführer Wolf ze "stawki". Tak na serio to ci "działacze" to maja zbyt dużo wolnego czasu że chce im się sterczeć na ulicy i liczyć ile sekund wyświetla się komunikat na jakiejś tam tablicy, a po drugie sami żeście miauczeli że te komunikaty miejskie to totalne bzdury z jednego czujnika gdzieś tam w lesie, to właściwie powinniście się cieszyć że tak krótko ta informacja jest podawana skoro jest nieprawdziwa a Wy teraz na odwrót ,pomieszanie zmysłów was dopadło czy co?

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2019-11-08 07:37:43 [89.67.16.*] id:1584469  
neo: Napisał postów [1251], status [zrobił/a karierę] Reputacja
Z informowaniem (a raczej brakiem informowania) to akurat mają trochę racji. Oficjalne stacje pomiarowe są rozmieszczone "fantastycznie", bo jak wysokie stężenie benzenu może być w parku na osiedlu AK? Podobnie z pyłem PM10 mierzonym z dala od ulicy, na osiedlu przy Koszyka - to ma być wiarygodny pomiar dla całego miasta? Inna sprawa, że służby wojewody za pośrednictwem RSO nie ostrzegają przed zagrożeniami w powietrzu (a robią to służby ościennych regionów). Wolę wiedzieć, czy jest sens iść z dzieckiem na długi spacer, czy lepiej nie wychodzić z chaty. Wczoraj wieczorem aż mnie cofnęło z powrotem do domu, bo w powietrzu można było siekierę zawiesić. Trening na rowerze czy jogging w tak zasyfionej atmosferze to tylko proszenie się o kłopoty. Wg GIOŚ, w Opolu jest tylko 115% normy PM10, a okoliczne czujniki wskazują na 300-500%.
2019-11-07 23:13:33 [5.173.32.*] id:1584458  
Król Forum: Napisał postów [742], status [rozpisany/na] Reputacja
Siema cholota, przyszedł król tego forum.
[-4]

Nick:
Treść: